Politolog Otto Eibl v obsáhlém rozhovoru pro INFO.CZ komentuje vyhlídky jednotlivých kandidátů na prezidenta. Podle něj se to v danou chvíli jeví tak, že si to ve druhém kole rozdá Andrej Babiš s některým z dalších relevantních kandidátů. Současně nepředpokládá, že by se do voleb, které se uskuteční zkraje příštího roku, ještě objevila osobnost, jež by měla šanci nějak významněji do boje o Hrad promluvit.
Když jsme spolu mluvili naposledy, říkal jste mi, že jedním z důležitých faktorů prezidentské kampaně je její načasování. Současně jste ale zdůrazňoval, že není tak úplně jednoduché říct jeden optimální termín, kdy ji zahájit a oznámit kandidaturu, neboť záleží na okolnostech. Je červen, jak si podle vás v tomto ohledu jednotliví kandidáti na Hrad vedou?
Těch kandidátů máme celou řadu, ne všichni ale zatím potvrdili, že do toho půjdou. Někteří se ale hlásí k tomu, že sbírají podpisy pod svoji kandidaturu. A mám za to, že ti, kteří nejsou až tak známí, by už měli skutečně pracovat na tom, aby byli víc vidět, měli by se snažit pronikat do veřejného prostoru, aby si na ně voliči mohli zvyknout a seznámit se s nimi – a nemám pocit, že se to u všech tak děje.
V posledních dnech a týdnech svou kandidaturu oznámili předseda odborů Josef Středula, bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima a ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Neoznámili svou kandidaturu příliš brzo, anebo naopak příliš pozdě?
To je těžká otázka, v obecné úrovni je na ni složitá odpověď. Všichni tři mají nějakou známost, která nebude úplně zanedbatelná, ve srovnání s top kandidáty – typicky s generálem Pavlem nebo Andrejem Babišem – ale není nějak závratná. Babiš už dlouho pracuje na své politické kariéře, generál Pavel zase systematicky objíždí republiku se svou agendou.
Současně je ale potřeba pamatovat na to, že od okamžiku, kdy oznámíte úmysl kandidovat, musíte mít připravený nějaký obsah. Přitom nelze předpokládat, že by měli všichni tolik co říct, aby si s tím vystačili od června až do ledna – ta kampaň, ať už její přípravná anebo ostrá fáze se pak může velmi rychle vyčerpat. Navíc v okamžiku, kdy přepálíte start kampaně, může se vám stát, že unavíte i svůj vlastní tým.
Třeba tím, že nevíte, co budete v nejbližší době dělat. Tým je pak frustrovaný, ztratí motivaci a může se stát, že to nebude fungovat ani v koncovce. Takže ano – platí, že pracovat s časem je důležité, je třeba si vybrat moment, kdy kandidát bude vidět, současně by to ale mělo být plánováno tak, aby dokázal vyplnit čas, který zbývá do voleb samotných. A to tak, aby to dávalo smysl nejen jemu, ale hlavně voličům.