Pokud na víkendovém sjezdu lidovců nastala alespoň trochu překvapivá situace, bylo to zvolení Jana Bartoška na post prvního místopředsedy strany. A zatímco předseda KDU-ČSL Marian Jurečka klade v posledních týdnech důraz na sociální témata v politice lidovců, Bartošek šel do volby prvního místopředsedy s tím, že jejich programové portfolio musí být o dost širší. Mimo jiné se chce zaměřit na posílení bezpečnosti České republiky.
Post první místopředsedkyně obhajovala senátorka Šárka Jelínková, Bartošek byl jejím jediným vyzyvatelem. Jelínkovou přitom během dne podpořil předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Osobně jsem ještě před volbou oslovil okolo deseti delegátů, většina mi řekla, že je jejich souboj otevřený, asi tři byli nicméně přesvědčení, že Jelínková svou pozici obhájí. Vítězství Bartoška nečekal ani jeden z nich. Jelínkové nakonec svůj hlas dalo 95 delegátů, Bartoška jich volilo 175.
To vaše zvolení bylo drtivé…
Mě samotného překvapilo, a udělalo mi to obrovskou radost, jak silnou podporu jsem od našich delegátů dostal. A samozřejmě to také beru jako velký závazek. Všechno, co jsem zmínil ve svém kandidátském projevu, chci také splnit. Chci, aby šla KDU-ČSL nahoru. Je to závazek a příští dva roky na tom chci makat.
V projevu jste vypíchl pět klíčových bodů. Zkuste je pro naše čtenáře shrnout. Co jsou vaše priority?
Naprosto klíčové je, že musíme do roka uspořádat programovou konferenci. Dále se válkou na Ukrajině zcela přepsala mapa v Evropě – politická, strategická, koncepční. My teď musíme přijít s jasnou představou, jakým způsobem budeme dělat politiku pro lidi v České republice s delším časovým horizontem, než je jedno volební období. Třeba na deset let. A to v oblasti sociální, v bezpečnosti, v ochraně přírody, zahraničně-politické oblasti.
Jsem také přesvědčený, že bychom měli urychlit a umožnit vstup Ukrajiny do Evropské unie. Toto a mnohé další jsou pro mě nyní klíčová témata. Jinak řečeno, celá řada našich vizí byla naplněna, a naším úkolem je teď definovat, kudy se vydáme v budoucnu.