Babiš v europarlamentu ztratil všechny spojence. Jeho kauza poškozuje Česko v očích Evropy, říká Pospíšil

Poslanci Evropského parlamentu minulý týden opět na plenární schůzi projednávali kauzu střetu zájmů Andreje Babiše. Podle Jiřího Pospíšila zvoleného za TOP 09 bylo nejvíce překvapivým momentem to, že Babiš tentokrát nenalezl žádného spojence, který by se ho zastal. „Zůstal, řečeno slovy Miloše Jakeše, jako kůl v plotě. V minulosti se ho zastávali alespoň zástupci jeho frakce Renew Europe, tentokrát nikdo kromě dvou europoslanců za hnutí ANO,“ říká Pospíšil v rozhovoru pro INFO.CZ s tím, že Babišova kauza řadí Česko v očích Evropy po bok „troublemakerů“ jako Polsko a Maďarsko. Podle Pospíšila navíc Babiš potenciálně ohrožuje všechny poctivé žadatele o evropské dotace, jejichž vyplácení může být v krajním případě České republice pozastaveno. 

Proč se vlastně na plénum europarlamentu vrátilo projednávání kauzy střetu zájmů Andreje Babiše?

Myslím, že tím hlavním důvodem nejsou nová zjištění, ale reakce premiéra Babiše. Všichni tak trochu doufali, že poté, co byl zveřejněn závěr auditu Evropské komise, který jednoznačně říká, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů a neoprávněně chtěl čerpat evropské peníze, tak že ty věci napraví a střet zájmů odstraní. Místo toho jsme svědky toho, že premiér Babiš přemýšlí, jak se k penězům, na které dle závěru komise nemá nárok, dostat. Což je pro mnohé politiky v Bruselu, ale i občany v EU stejně šokující situace, jako samo o sobě to, že premiér členské země je ve střetu zájmů a porušuje zákony a evropské předpisy a místo nápravy hledá konfrontaci.

Hraje roli v tom, že kauza premiéra Babiše se tak táhne, i to, že Česko není se svou legislativou schopno poradit se se situací a vyřešit ji?

To také hraje svou roli, ale z pohledu evropských orgánů jde hlavně o evropské peníze a pro ty je klíčová evropská legislativa. Jestli bude Andrej Babiš do budoucna porušovat i české zákony není pro tuto kauzu, tak jak se projednává na evropské úrovni, až tak důležité. Porušuje právní předpisy EU a to samo o sobě stačí k tomu, aby nastala daná kolize a byla řešena.

Europoslanci přišli s rezolucí vyzývající k vyřešení situace. Má tato rezoluce naději něco vyřešit, nebo ji čeká osud skoro všech rezolucí, které jen vysloví znepokojení a nic se nezmění?

Je třeba otevřeně říci, že evropský parlament nemá žádnou exekutivní pravomoc vůči českému premiérovi. Je to spíše jakási politická pozice, stanovisko jednoho z klíčových orgánů EU ke kauze Babiš. V politice ale i takovéto stanovisko má velký význam a smysl, ač bohužel není nijak vymahatelné. Jedna z forem obrany Andreje Babiše je, že jeho kauzy jsou pouze pomluvy a útoky zlé české opozice a zkorumpovaných českých novinářů, ale tato obrana těžko obstojí ve chvíli, kdy vám poslanci jiných členských zemí, kteří k Babišovi nemají žádný osobní vztah, ani zájem na tom jak dopadnou volby v Česku, konstatují a následně odsouhlasí v rezoluci, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů, porušuje evropské právní předpisy a nesnaží se najít nápravu, ale naopak hledá cestu konfrontace a chce se dostat k penězům, na které nemá nárok. To je myslím samo o sobě strašně důležité a bourá to jeho argumentaci, že vše je v pořádku a vše proti němu jsou jen české účelové akce a kampaň.

Trnitá cesta k ochraně klimatu: EU se nemůže dohodnout, jak dosáhnout ambiciózních cílů, Česko patří ke kverulantům

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč europoslanci opět projednávali Babišovu kauzu a jaká při tom panovala atmosféra?
  • Jak kauza Andreje Babiš ohrožuje Českou republiku?
  • A proč je podle Jiřího Pospíšila vláda jen sborem advokátů Andreje Babiše?
sinfin.digital