S předsedou Pirátů Ivanem Bartošem jsme mluvili o aktuálním vývoji v případu exploze muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. Zatímco Miloš Zeman podle něj fatálně selhává, Andrej Babiš a Jan Hamáček nejednají v nejlepším zájmu občanů. Podle Bartoše to lze pozorovat dlouhodobě. „Premiér se snaží zavázat si prezidenta Zemana a ČSSD bojuje o politické přežití,“ vysvětluje lídr Pirátů.
Andrej Babiš a Jan Hamáček v sobotu spojili explozi muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 s aktivitou ruské tajné služby GRU a dvojice ruských tajných agentů. Jak důvěryhodně na vás příběh, který premiér a ministr vnitra oznámili národu, působí?
Důvěřuji našim tajným službám a jejich sdělení. Co ale považuji za krajně nedůvěryhodné, jsou měnící se verze vlády ohledně toho, který ministr kdy obdržel jaké informace. S bezpečností i veřejným míněním nelze hazardovat
Piráti ani Starostové nechtějí, aby v České republice byla základna ruských tajných služeb pro půlku Evropy. Pokud informace ukážou, a já nemám v tuto chvíli důvod o nich pochybovat, že je Rusko skutečně viníkem v kauze Vrbětic, měli bychom jako země po Rusku vymáhat spravedlivou náhradu škod pro fyzické i právnické osoby.
Nejenže vypořádání s následky stálo daňové poplatníky ohromné množství peněz, ale mnoho rodin v regionu si psychické následky nese dodnes. Zároveň apelujeme na to, aby vláda usilovala o paritní zastoupení v rámci diplomatických vztahů na obou ambasádách, protože jen takové nastavení je férové.
Celé věci předcházel kontroverzní plán Jana Hamáčka odjet do Moskvy. Babiš mu to měl v pátek „zatrhnout“, on sám pak o víkendu řekl, že cesta měla být zastírací manévr. Jaká je vaše reakce na tenhle vývoj?
Scénář jako z „bondovky“, který je nám předkládán, na mě ve skutečnosti působí zmatečně a neprofesionálně. Pokud je pravdivý, o čemž pochybuji, vláda a vicepremiér fatálně selhávají v komunikaci s občany, pokud se celá věc má jinak, tak čelní představitelé státu lžou. Obojí je nepřijatelné.
Zatím to vypadá, že někteří členové vlády o ruském zapojení do incidentu ve Vrběticích věděli již dříve. Byli s informacemi obeznámeni už v době, kdy ministr Havlíček přizval Rosatom do tendru? Prý ne. V době, kdy ministr Hamáček plánoval cestu do Moskvy? Rozhodně ano.
Neopomíjel bych ani přímo roli premiéra Babiše. Ten je bezpečnostními složkami do všeho zasvěcován průběžně a nejen v otázce projektu Dukovany balancuje neustále tak, aby měl podporu Hradu a prezidenta Zemana. Věřím, že toto vše probere bezpečnostní výbor sněmovny a budeme se tím zabývat i na jednání pléna.
Pavel Žáček z ODS tvrdí, že si Babiš i Hamáček hleděli primárně svých vlastních zájmů, případně zájmů prezidenta, a českou veřejnost o šokujících zjištěních informovali až ve chvíli, kdy další utajování nebylo udržitelné...
To, že Andrej Babiš a Jan Hamáček nejednají v nejlepším zájmu občanů, lze pozorovat dlouhodobě. Jak jsem už uvedl - také víme, že si premiér snaží zavázat prezidenta Zemana a že ČSSD bojuje o politické přežití. I přes tyto obecně známé motivace ale můžeme jen spekulovat o přesné časové ose událostí, proto budeme požadovat projednání celé věci na bezpečnostním výboru i plénu sněmovny.
Jak vnímáte načasování celé akce?
Na konkrétní závěry je ještě brzy, nerad bych se pouštěl do spekulací. Vše musí skutečně projednat bezpečností výbor i plénum sněmovny, která je zde od toho aby vládu kontrolovala. Počkáme si tedy na víc informací.