Další absurdita války s uhlíkem. Němci čadí ze svých elektráren daleko více než Češi

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Jsme zelenější než Němci. Nevěříte? Věřte! Čím to je? Modří už vědí… Máme nižší emise spojené se spotřebou elektřiny prostě proto, že na rozdíl od našeho velkého souseda jsme nebyli tak hloupí, abychom se vzdali jaderné energie. Ani investice ve stovkách miliard euro do budování obnovitelných zdrojů nedokáží tento handicap vyrovnat. Což jen podtrhuje fakt, že celý Green Deal je drahý nesmysl.

Právě Němci primárně donutili země Evropské unie přijmout dekarbonizační plán, který je stejně ambiciózní jako hloupý, stejně mravokárný jako škodlivý. Výsledky známe: drahá elektřina, ekonomické zaostávání, reálná hrozba, že desítky milionů obyvatel EU upadnou do energetické bídy, a zanedbatelný vliv na světové emise, jež dále raketově rostou. Češi jsou za kverulanty. Nyní však vidíme, že ti, kteří chtěli být premianty, jsou horšími repetenty než my.

Evropská komise právě vydala tabulku, jak jsou na tom členské země s podílem spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů (OZE) na celkové spotřebě (údaje jsou za rok 2022). Němci se dostali na hodnotu 20,8 %. My jsme na 18,2 %. Už to je překvapivě malý rozdíl, když uvážíme, že naši sousedé investovali do výstavby OZE šílených 400 miliard euro, tedy deset bilionů korun.

Ve skutečnosti však bilance vychází pro Berlín daleko hůř. Správně totiž musíme započítat, že polovinu spotřeby kryjeme našimi jadernými elektrárnami. Neboli máme z čistých zdrojů 70 % elektřiny, kterou jsme schopni vyprodukovat. V celkové výrobě je to méně, protože zatím stále elektřinu vyvážíme, ale kdybychom si nechali jen tolik zdrojů, které nutně potřebujeme, tak ty fosilní by tvořily méně než třetinu.

Němci jsou na tom daleko hůř. Své jaderky nepochopitelně vypnuli a nyní potřebují o to více uhlí. Ke všem těm číslům ještě musíme dodat, že jádro je s velkým náskokem nejčistší zdroj. Francouzi spočítali, že za celý životní cyklus vypustí jejich JE pouhých 3,4 g CO2 na kilowatthodinu. Zatímco u solárních elektráren jde o 31 g CO2/kWh. Vítr špiní o polovinu méně než slunce. Přes to všechno je jádro stále v Evropské unii diskriminované…

Stačily by čtyři nové bloky velikosti těch temelínských, abychom pokryli současnou spotřebu elektřiny zdroji, které jsou čistší než slunce a vítr. A OZE bychom mohli použít na její zvyšování, jež je nevyhnutelné. Jenomže my jsme za patnáct let nepostavili nic. Do značné míry je na vině vadná evropská energetická politika, která si jádro oškliví. Pokud máme opravdu v EU za cíl snižovat emise, měli jsme na atomové elektrárny vsadit od počátku.

sinfin.digital