„Kdo chce lidem pomáhat, často může jen lomit rukama a sledovat, jak se propadají stále hlouběji a do čím dál tím méně řešitelné situace,“ říká poslankyně a první místopředsedkyně Pirátské strany Olga Richterová. „Ve skutečnosti jsme opatrní s na to, kdo co dostane a peníze rozhazujeme investicemi do špatných míst,“ dodává s tím, že kdo nemá dostatečně silnou síť rodiny a známých, ten se může velmi snadno dostat do velkých problémů. Umí se stát postarat o občany v tíživé sociální situaci? Co by se mělo zlepšit? A jaké jsou největší neduhy české rodinné politiky? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.
„Mnoho lidí má problém zaplatit kauci za nový nájem, často ve výši trojnásobku měsíčního nájemného. Úřady práce na to mají možnost reagovat a pomoci jednou konkrétní dávkou. Podle vládní agentury pro sociální začleňování 80 % rodin, které dostanou tuto jednorázovou pomoc, po roce v tom samém bytě stále bydlí a fungují,“ říká poslankyně a první místopředsedkyně Pirátské strany Olga Richterová.
„Toto číslo se ale následně nijak nepromítá do sestavování rozpočtů ani do metodik úřadů práce,“ popisuje zákonodárkyně jeden z neduhů českého sociálního systému s tím, že sice máme data, o která bychom se mohli opřít, ale neděje se tak. Díky tomuto a podobným pochybením dle Richterové jen přibývá traumatizovaných dětí v Klokáncích a dospělých s pocitem, že v životě selhali. A výdaje státu jsou zbytečně vysoké.