„Brexit byl hlavním tématem voleb a tím, co volby rozhodlo,“ říká politolog a překladatel Alexander Tomský. „Lidé už toho měli po třech a půl letech plné zuby a chtěli to mít za sebou,“ dodává. Podle Tomského je formální vystoupení Velké Británie z Evropské unie k 31. lednu 2020 jisté na 100 procent, pak ale nastane zdlouhavý proces jednání o jeho konkrétních podmínkách. „A to bude strašné, čeká je děsivé zklamání,“ hodnotí situaci Tomský. V čem měl Boris Johnson navrch před Jeremy Corbynem? Jakou roli ve volbách sehrála témata zdravotnictví a migrace a jak vše pokrýval britský tisk? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.
Před více než třemi lety Britové rozhodli v referendu o vystoupení z Evropské unie. Takzvaný brexit byl dominantním tématem i těchto voleb do dolní komory britského parlamentu. A podle politologa a překladatele Alexandera Tomského, který ve Velké Británii v emigraci přes 20 let žil, byl brexit i tím, co volby rozhodlo.
„Strana, která v plebiscitu prohrála, neuznala porážku, což je v Británii neobvykle neférové. Zatím vždy se poražení drželi zásad fair play, ale zde se vytvořil konflikt mezi lidmi a establishmentem,“ říká Tomský a vysvětluje, že politici po celou dobu od brexitového referenda jen vše odmítali a nebyli sami schopni přijít s žádným pozitivním řešením.