Pizza, fotbal... a fašismus. Nový svět nejen o tom, proč Češi nedokážou pochopit Italy a přijít na jméno jejich premiérce

Audioverze

V další epizodě podcastu Nový svět míříme do Itálie. Jakkoli se zdá, že je pro nás Čechý díky své blízkosti srozumitelná, opakovaně se ukazuje, že to tak úplně není. A máloco to v poslední době dokládá tak dobře, jako kritika a pobouření nad osobou premiérky Giorgie Meloniové. Ta jako mladá působila v řadách postfašistického hnutí, a proto ji dodnes někteří označují za fašistku „nejhrubšího zrna“. Je to ale skutečně tak? Odpověď už asi tušíte.

Video celé epizody najdete tady.

„Nikdy nebyla tolik fašistka, jako byla spousta ctihodných českých politiků v mládí komunisty. Její distanc jako dospělé političky je jednoznačný,“ glosuje to trefně Martin Kovář a dodává tolik potřebný historický kontext a podrobnosti.

Možná se na to totiž můžeme dívat z opačné strany. Jak totiž říká Miroslav Bárta, jinde v Evropě se ženy do politiky hledají často obtížně a na sílu – a tady jedna úspěšná zcela přirozeně je a má nakročeno k dlouhé kariéře. „Italové mají štěstí, že v politice nemají jen ty dominantní alfasamce typu Berluconi, ale i moderní silné ženy. Svým způsobem je Italům co závidět,“ dodává Bárta.

Proč je tedy omyl, označovat Meloniovou za fašistku a nálepkovat podobně takřka každého z politiků, kteří s ní jednali? Kde jsou kořeny skutečného fašismu a proč v Itálii uspěl? Proč je ženský prvek v italské společnosti a rodině zásadní? Které filmy ukazují pravou Itálii? A jak to, že je Michal Půr Ital?

sinfin.digital