České a moravské víno se snaží udržet krok s dovozem, ale mnohdy je ve špatné pozici. Tlak konkurence je obrovský a náklady velmi vysoké, říká sommelier Branko Černý

„Barva koroptvího oka a tón spařeného vepře. To jsou jen některá poetická přirovnání, která ale odrážejí určitou exaktní vlastnost růžových vín,“ říká Branko Černý, certifikovaný degustátor a neúnavný organizátor vinařských soutěží, akcí a projektů, mezi nimiž vyniká Král vín České republiky (kralvin.cz). „Právě teď, kdy je vše kolem nás svěží a rozvíjející se, jsou růžová vína ideální volbou,“ vysvětluje v nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka.

Branko Černý je i autorem mnoha knížek o víně a komturem Evropského řádu rytířů vína. Rozhovor není jen o růžových vínech, ale i o celkové situaci s vínem v Čechách a na Moravě. Branko Černý totiž projezdil české a moravské vinařské oblasti prakticky křížem krážem a není příliš mnoho podobných lidí, kteří by mohli o sobě prohlásit, že jsou znalci našich vín. 

Právě fyzická znalost prostředí a osobní kontakty se stovkami vinařů pomáhají Branko Černému, aby poutavě vyprávěl o tom, v čem jsou naše vína v rámci Evropy výjimečná, proč jsou v porovnání s víny z jižnějších zemí často i cenově dražší, jaké jsou rozdíly mezi špičkovými českými a moravskými víny a co třeba stojí za tím, že kvalitou předbíhají i ta rakouská. 

„Když jsme těsně po revoluci začali jezdit na druhou stranu moravsko-rakouské hranice, byli jsme udiveni čistotou a moderním vybavením. Myslím, že dnes je to obráceně, podobný pocit má průměrně velký rakouský vinař, když přejede hranici on k nám,“ říká Branko Černý, který se kromě jiného věnuje i profesionálně vedeným koštům našich vín, jejichž množství ovšem covidová doba výrazně poznamenala.

V podcastu se také dozvíte, jak probíhá degustace vín, jak se vína hodnotí, jaký je rozdíl mezi rosé a klaretem, co to je oranžové víno, kam v Česku cestovat za vínem, jaká vinařská oblast stále čeká na své turistické objevení nebo proč už vinohradníci tolik nefandí vinařské cykloturistice.

sinfin.digital