Zatímco stav většiny světových ekonomik není vlivem koronakrize nijak oslnivý, globální akciové trhy zažívají v posledních měsících velkou party. „Je to i kvůli tomu, že centrální banky stále tisknou peníze ostošest. To je ohromná páka, která žene trhy nahoru – a nemyslím si, že by to mělo být v příštích měsících a letech jinak. Kromě toho si ani nedokážu představit, jak z toho chtějí centrální banky vyskočit,“ říká v novém dílu podcastu Kapitola investor Jaroslav Šura.
„Neumím si představit, jak centrální banky chtějí z toho kolotoče uvolněné měnové politiky vyskočit,“ uvažuje Šura. Prudkou změnu politiky centrálních bank si totiž podle něj nikdo nepřeje. „Je jasné, že když centrální banky začnou s restrikcemi, dojde na trhu k velkým propadům. Představte si, že by Evropská centrální banka zvýšila své sazby na tři, čtyři procenta. Okamžitě by se výrazně prodražily dluhy Řecka, Itálie… Začaly by defaulty (neschopnost platit závazky - pozn. redakce) států,“ vysvěluje Šura, proč podle něj globální akciová jízda ještě nejméně několik let potrvá.
Burzián Jaroslav Šura patří ke služebně nejstarším tuzemským investorům. Na pražské burze působí od jejího počátku v 90. letech. Po roce 2000 sice o své akciové portfolio nakrátko přišel, ale rychle se mu ho podařilo obnovit. „V létě 2001 jsem věřil, že akciové trhy našly své dno, a začal jsem poměrně hodně nakupovat – a bohužel i přes finanční páku. Snad by mi to tehdy vyšlo, jenže jsem nepočítal s 11. zářím a s útoky na WTC. Kvůli následným výkyvům a propadům jsem o portfolio nakonec přišel,“ vzpomíná Šura, který se však na burzu po několika měsících znovu vrátil.
Nyní je mimo jiné minoritním akcionářem online lékárny Pilulka, u které vlastní asi šest procent akcií. Vlastní i podíl v tuzemských bankách, díky jejichž růstu v poslední době si připsal i vedlejší skóre. „Když loni Moneta stála okolo 50 korun, tak jsem se na sociálních sítích začal vsázet o obědové kachny, že během roku bude stát 70. To mi moc lidí nevěřilo, takže jsem na tom povyhrával osm nebo devět kachen,“ směje se investor.
Měli by investoři znát firmy, do kterých investují? A ukázal příklad společnosti Gamestop, že retailoví investoři jsou díky sociálním sítím silnější než ti institucionální? Poslechněte si celý podcast Kapitola.