Audioverze
Jestli je současná doba z pohledu finančních trhů něčím unikátní, je to rekordně uvolněná politika centrálních bank, tedy „tištění“ nových peněz a udržování nízkých úrokových sazeb. To má řadu důsledků – od těch zamýšlených až po nezamýšlené –, se kterými se setkáváme každý den. „Právě nezamýšlené důsledky se však nyní začínají velmi viditelně projevovat. Stačí se podívat na jakákoliv investiční aktiva, u každého z nich se můžeme bavit o tom, zda jsou nadhodnocená, hodně nafouknutá, nebo jestli jde už o bubliny,“ argumentuje v novém dílu podcastu Kapitola Filip Kejla, investiční stratég společnosti Wood & Company.
Příčina je právě v politice levných peněz, ze které bude podle Kejly extrémně obtížné vystoupit. „Centrální banky si na tuto politiku zvykly a nemají potřebu se vracet do normálu. Je to podobné, jako s alkoholem – když vám to dělá dobře a v určitých fázích to funguje, tak nejste schopni se toho sami vzdát,“ doplňuje stratég investiční banky. Tisknutí peněz tu dle jeho názoru bude i v dalších dekádách.
Co si Filip Kejla myslí o investičních trendech, jako je ESG? Proč trhy směřují ke koncentraci vlastnictví a jaké to má dopady na konkurenceschopnost podniků? A čeká nás další krize? Poslechněte si celý podcast.