Příjmy politických stran jako slepá skvrna. Víme o dárcích, kteří účelově darovali cizí peníze, říká Outlý

Audioverze

Na hospodaření politických stran dohlíží v Česku Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Nyní, v době volební kampaně, je tato agenda o to více aktuální. Jeden z členů úřadu Jan Outlý v novém díle podcastu Kapitola popisuje slepá místa tuzemské legislativy, se kterými se úřad musí popasovat. 

„Jedním z nich je například příjmová strana politických stran. Legislativa, kterou nyní máme, hodně staví na výdajích, strany musí rozklíčovat každý halíř svých výdajů na kampaň. U příjmů je ale zákon mnohem skoupější a v podstatě se za sponzora pouze považuje ten, kdo straně peníze pošle. Odkud se ty peníze reálně vzaly, je však jednak obtížné zjistit, jednak na to zákon rezignuje. Nezkoumá původ těch finančních prostředků, ale pouze chce znát identitu toho, kdo ty peníze straně zaslal,“ vysvětluje Outlý.

Situace, kdy skuteční sponzoři chtějí zůstat v utajení, přitom existují. „Víme o dárcích, kteří skrytě říkají, že některé peníze, které darovali, nebyly původně jejich. Že je dostali od někoho jiného proto, aby je darovali konkrétní politické straně,“ dodává Outlý.

Jaká další slepá místa obsahuje volební legislativa? V čem je současná kampaň očima dohledového úředníka jiná, než v předešlých volbách? A do jaké míry ochromily úřad vnitřní spory mezi ředitelem Vojtěchem Weisem a zbylými čtyřmi členy úřadu? Poslechněte si celý podcast.

sinfin.digital