Po roce 2030 čeká zdravotnictví zásadní zvrat. „Řešení musí začít hledat už příští vláda,“ říká Čabanová

Audioverze

Na české zdravotnictví dopadne po roce 2030 zásadní demografický zvrat v podobě stárnutí populace, který se projeví v několika oblastech. „Budeme čelit odchodu silných ročníků, narozených okolo roku 1970, do důchodového věku a na zdravotnictví to dopadne hned v několika rovinách,“ říká v novém dílu podcastu Kapitola Adéla Čabanová, novinářka, která se dlouhodobě věnuje oblasti zdravotnictví. „Tím pádem zestárnou lidé, kteří čerpají zdravotní péči, a kteří budou najednou potřebovat více zdravotních služeb. Zároveň s tím se sníží poměr lidí, kteří budou platit zdravotní pojištění a nesmíme zapomínat ani na to, že stárnou i lékaři, zdravotníci, kvalifikovaný personál v nemocnicích,“ vysvětluje novinářka.

Řešit je to třeba již nyní, ideálně skrze komplexní zdravotní reformu. Jenže s ní politici, alespoň podle svých předvolebních programů, příliš nepočítají. „Když jsme se dívali do předvolebních programů sedmi největších uskupení, které mají největší šanci dostat se do sněmovny, tak jsme příliš mnoho materiálů nenašli,“ doplňuje Čabanová. Čím je to způsobené, vysvětluje novinářka Medical Tribune v novém dílu podcastu Kapitola. 

Kde jsou největší neefektivity českého zdravotnictví? Na čem se politici ohledně zdravotnictví dokáží shodnout – a kde se naopak rozcházejí? A jaká je budoucnost českého zdravotnictví? Poslechněte si celý podcast.

sinfin.digital