Internet nenarazí na technologické limity, ale na regulaci, říká Tomáš Strašák z Quantcomu

David Mařík

Firmy dnes za připojení k internetu dávají několikanásobně nižší díl svých celkových nákladů než v minulosti. „Telekomunikace se staly z hlediska výdajů v podstatě bezvýznamnými, protože ceny klesly,“ říká Tomáš Strašák ze společnosti Quantcom, která se specializuje na telekomunikační služby pro firemní klientelu. Řada zákazníků má podle něj pocit, že by ceny mohly padat ještě rychleji, ale nedoceňují skutečnost, že za své peníze zároveň dostávají stále víc. „Kdysi jste dali nějaké penzum peněz za kapacitu 64 kilobitů za sekundu, dnes máte 100 megabitů za sekundu možná za ty samé peníze,“ vysvětluje Strašák.

Informační technologie se vzájemně kopírují, takže velice podobné je to i v případě cloudu. „Zákazníci dostávají více ve výkonu, kvalitě, bezpečnosti, zvolených technologiích. Rotační disky byly nahrazeny all-flash disky a zákazníci to v ceně nepocítili,“ uvádí Vladimír Kvaš z firmy Geetoo, která je poskytovatelem cloudových služeb. Ty jsou stále rozšířenější, takže zatímco před pěti lety tvořily ve světě přibližně tři procenta informačních technologií, dnes už je to 25 procent.

„Zbývající zhruba tři čtvrtiny světového IT jsou stále nakupovány do firem. V případě cloudu nenakupujute, ale konzumujete a platíte podle svých potřeb, podle toho, kolik teď vaše skladové hospodářství potřebuje datového prostoru, kolik účetnictví potřebuje výpočetního výkonu,“ přibližuje Kvaš.

Podcast IT Sessions se věnuje trendům a fenoménům ve světě informačních technologií. Jak vypadá budoucnost přenosu a zpracování dat, která jsou „ropou 21. století“? Nejen o tom debatují experti z českých telekomunikačních a IT firem.

Právě jiný způsob užívání a placení cloudu ovlivňuje pohled na jeho cenu. Firmy totiž bývají připraveny na investici do hardwaru za miliony či desítky milionů korun, ale následně váhají nad cenou milion korun měsíčně za cloudové služby, i když se ve výsledku dostanou k podobným nákladům.

Česko nicméně v rozšířenosti cloudu nijak nezaostává. „Možná jsme o rok dva zpomalenější oproti Americe, paradoxně Asie je o rok dva zpomalená proti nám,“ říká šéf Geetoo. Současná úroveň datového připojení podle něj datová úložiště ani výpočetní výkon poskytovaný na dálku nijak neomezuje.

„Když se člověk podívá do historie, tak rychlost internetu kopíruje nároky, které má obsah. Jestliže obrázek měl před 20 lety pár kilobytů, tak nám stačilo připojení 64 nebo 128 kilobitů, abychom získali obsah, ke kterému směřujeme. Dnes má kvalitní obrázek i několik desítek megabytů, takže i nárok na datový přenos je velký,“ říká k tomu Tomáš Strašák. Tento vývoj podle něj bude pokračovat i nadále, na obzoru není strop kapacity, na němž by se internet mohl zarazit. Jeho technologickou budoucnost přitom obchodní šéf Quantcomu spojuje s optickými vlákny, která poskytují „nekonečnou“ šířku pásma, a tedy nekonečnou přenosovou kapacitu.

„Nejde ale jen o rychlost. Budoucnost si představíme všichni tak, že budeme mít neomezené rychlosti a nebudeme řešit, k čemu se připojíme a jak dlouho budeme cokoli stahovat. Ve světle posledních událostí ve světě a také toho, jakým způsobem nabírá na obrátkách cenzura internetu, si myslím, že internet bude do jakési míry regulovaný. Výzvou budoucnosti bude ubránit jeho svobodu,“ říká Tomáš Strašák.

  • Dočkají se po firmách i domácnosti symetrického internetu? 
  • Proč satelitní přenos dat neporazí optickou podzemní síť? 
  • Přijde čas, kdy se všechny IT technologie přesunou do cloudu? 
  • Co to udělá s kdysi proslulými značkami hardwaru? 

Poslechněte si celý první IT Session s Tomášem Strašákem a Vladimírem Kvašem.

Další díly


sinfin.digital