Svět IT zaplavují mikroaplikace, firmy se tomu musí přizpůsobit, říká Vladimír Kvaš z Geetoo

David Mařík

Covid změnil vše – jak žijeme, fungujeme v zaměstnání, nakupujeme nebo navazujeme vztahy. Výjimkou nezůstal ani svět informačních technologií. „Tak jako se vžil hybridní model kombinující práci na dálku a v zaměstnání, stalo se standardem používání různých jednoúčelových aplikací, takzvaných mikroaplikací. Jejich počet dramaticky stoupá a jen za poslední tři roky se zvýšil čtyřnásobně,“ říká v nové IT Session Vladimír Kvaš ze společnosti Geetoo, která se specializuje na poskytování cloudových řešení.

Zatímco dříve se vytvořil informační systém, který měl v sobě různé moduly pro různé úlohy, dnes se místo toho naprogramuje jednoúčelová aplikace – na schvalování faktur, na naskladňování věcí do skladu nebo na vyřizování objednávek. Klidně ale vznikne třeba i aplikace, s jejíž pomocí se lidé hlásí na sportovní den nebo si nakoupí firemní dárkové předměty. „Proč tomu tak je? Protože je to efektivní, rychlé, jednoduché, vývojáři nemusí řešit, jak daná aplikace ladí s jinými aplikacemi nebo s nějakým IT systémem. Slouží třeba půl roku, a když už není potřebná či chtěná, tak se zase stáhne,“ vysvětluje Kvaš.

Některé odhady uvádějí, že před pandemií covidu se v běžné firmě používalo 100 mikroaplikací, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil na 400, ale v následujících třech letech vzroste až na 1600. „Tomuto trendu se svět informačních technologií musí přizpůsobovat, jenže jeho drtivá většina se dnes té rychlosti vývoje přizpůsobit neumí,“ říká Kvaš. Otevírá se tak další prostor pro cloud, který je podle něj na něco takového mnohem lépe připraven.

HTML Font color

Partner podcastu:

V současnosti tvoří vzdálená datová úložiště a výpočetní výkon na vyžádání podle potřeb uživatele zhruba 20 až 25 procent světového IT, zbylých 75 až 80 procent zůstává stále v klasické podobě firemních serverů, stolních počítačů a diskových úložišť. Cloudová řešení podle Kvaše nikdy svět IT zcela neovládnou, reálně se dá do budoucna odhadovat poměr padesát na padesát. Ale dost pravděpodobně se všechno možné bude jako cloud nazývat, protože to slovo je prostě „v kurzu“. „Možná už sálové počítače, centralizované v nějakém velkém datovém centru, kam uživatelé chodili a daný výpočetní výkon si pronajímali, by si to označení zasloužily více než leckterá dnešní řešení,“ říká šéf Geetoo. Sám vidí ryzí cloud v tom, když si ho uživatelé IT pořizují konzumační formou a platí za něj pouze tehdy, když ho opravdu využívají.

Trendem současnosti je přitom multicloud, tedy kombinace různých řešení od různých poskytovatelů. „Podle statistik je dnes situace taková, že většina velkých společností používá v průměru 3,9 cloudu,“ říká Kvaš. To nahrává menším poskytovatelům, kteří mají lepší vhled do lokálních trhů a mohou tam ve vhodných kombinacích nabízet produkty titánů cloudového byznysu. „Je to doba relativně nedávná, kdy se velcí hráči chovali v duchu: my vás stejně všechny zválcujeme. A ta doba opadla. Oni si uvědomili, že lokální poskytovatele potřebují právě proto, že nastala éra multicloudu,“ vysvětluje Vladimír Kvaš.

  • Nakolik dnes umíme využít ohromná množství dat v cloudu?
  • Jak je to s jeho bezpečností?
  • Stíhají lidé tempo vývoje ve světě informačních technologií?
  • Kdy se dá očekávat reálný nástup kvantových počítačů?

Poslechněte si celou IT Session se šéfem Geetoo Vladimírem Kvašem.

Další díly


sinfin.digital