Česko se potýká s vysokou inflací, běžný život citelně zdražuje a vyhlídky jsou temné. Kam se řítíme? Jak státní rozpočet dostat do formy a kde jsou skutečné příčiny dnešního stavu? O tom všem je rozpočtový speciál podcastu Insider, kde se setkali bývalý ministr financí Miroslav Kalousek a zkušený reportér České televize Petr Vašek, který se tématu veřejných financí a rozpočtové politiky roky pečlivě věnuje. Poslechněte si úvodní část rozhovoru, pokračování najdete na obvyklých platformách.
Kalousek:
„Nepřicházíme do snědeného krámu. Absolutní výše zadlužení není nijak dramatická. Ale přicházíme do situace, kdy tempo zadlužování máme naprosto rekordní.“
Vašek:
„V posledních letech rozpočtová nerovnováha akcelerovala. Hlavně po zrušení superhrubé mzdy.“
Kalousek:
„Dělala se populistická rozpočtová politika. Pravicová politika snižuje daně a proti nim snižuje povinné výdaje, levicová politika zvyšuje přerozdělování a povinné výdaje a zvyšuje daně. Populistická politika, ta snižuje daně a zvyšuje výdaje. A to se tu dělalo osm let.“
„Za daně, které dnes vybíráme, nejsme schopni ufinancovat sociální stát, který máme, a jeho bezplatné veřejné služby. Tam je rozdíl 220 miliard, což lze řešit jedině tak, že stát bude méně štědrý a bude méně dávat, anebo budeme více platit.“
Vašek:
„Vypadá to, že jsme se zasekli na deficitu kolem 300 miliard korun, a to dlouhodobě není udržitelné.“
Kalousek:
(o snižování deficitu a ozdravení rozpočtu) „Schválit zákony tak, aby byly účinné k 1.1. 2023 pokládám dnes za nemožné. Pokud se s tím má v letech 2024 a 25 něco udělat, tak ta politická diskuze musí začít teď.“
- Co se Kalouskovi honilo hlavou, když část parlamentu schválila zrušení superhrubé mzdy?
- Proč ani nejzarytější pravičáci nesnesou, když se má šetřit právě na nich?
- Co voliče trápí a co by je skutečně trápit mělo?
- Jak se promítne válka na Ukrajině?
- Je na čase zavést sektorovou daň?
- Nebo se proškrtáme ke světlým zítřkům?
- A mnohem víc...