Audioverze
Českoslovenští letci u britské Royal Air Force jsou součástí fascinující kapitoly našich dějin. Za druhé světové války hrdinové, kteří nasazovali na straně našich spojenců životy při pomoci s osvobozováním Evropy od nacistů, po válce pak v mnoha případech těžce perzekvovaní političtí vězni komunistického režimu. V nové epizodě podcastu Historie očima Martina Kováře rozebírá historik Dalibor Vácha každodenní život příslušníků 311. bombardovací československé perutě RAF, mimo jiné upozorňuje, že vůbec se k britskému královskému letectvu dostat nebylo zdaleka jen formalitou. „Obzvlášť fyzické testy byly poměrně tvrdé. Přes čtyři sta našich vojáků ze severní Afriky chtělo k RAF, nicméně 240 jich odmítli rovnou už v té Africe. Z těch, co uspěli, to často byli bývalí sokolové nebo skauti v perfektní kondici,“ vysvětluje Vácha.
Podle Váchy byli českoslovenští piloti v jádru silní vlastenci, kteří ale o vlastenectví nemuseli nutně každý den mluvit. Jeho projevy spočívaly hlavně v jejich činech a přesvědčení, což se obzvlášť projevilo na konci války. „Jeden pilot vyprávěl, že za války plakal jen třikrát. Dvakrát, když mu padli kamarádi a potřetí, když přelétal hranice osvobozeného Československa,“ dává příklad Vácha.
Zároveň k sobě měli Čechoslováci v RAF nesmírně blízko, což jim dle Váchy i pomáhalo překonávat válečné strasti. „Musíme si uvědomit, že nešlo o žádnou obrovskou jednotku, naopak se tam všichni znali jménem a platilo rčení, že den ve válce je jak rok v civilním životě, takže jejich vztahy byly skutečně silné. Dokonce právě tato soudržnost byla tím, co jim pomáhalo překonávat strach. To, že byli neustále spolu a vzájemně se podporovali,“ líčí Vácha s tím, že obzvláště těžce naši letci nesli, když někdo z jejich jednotky padl. „Když někdo zemřel v boji a nevrátil se, tak s tím se trochu počítalo, ale i tak to pro ně bylo hrozné. Ještě horší ale byla úmrtí během rutinních a cvičných letů, to se považovalo za vyloženě zbytečnou smrt,“ uzavírá Vácha.
Co Čechoslováci v řadách RAF jedli a pili a jak na britské pokrmy a nápoje vzpomínali? Jaké vztahy měli naši letci s Brity a hlavně s Britkami? Poslechněte si celou epizodu.