Maďarsko je nám geograficky blízko, ale zároveň je nám velmi vzdálené. Země se vždy vymykala, říká Tóth

Audioverze

Za Československa patřilo k našim sousedům, i dnes to do Maďarska nemáme daleko, ale jak upozorňuje v nové epizodě podcastu Historie očima Martina Kováře historik a expert na dějiny Maďarska Andrej Tóth, ona blízkost je pouze geografická. „Maďaři mají zcela jiné sociokulturní rámce myšlení i chování než my, stejně jako úplně jinou historickou zkušenost. Geografická blízkost mate, ale reálně je nám Maďarsko vzdálené stejně, jako je maďarština vzdálená jakémukoliv slovanskému jazyku,“ vysvětluje Tóth.

Podle Tótha se Maďarsko v moderní historii vždy vymykalo. „Pro tamní politický systém je typické, že zemi vždy řídila nějaká výrazná autorita. To se opakuje někdy od 70. let 19. století. Viktor Orbán tak vlastně není žádná výjimka, jen pokračování domácí tradice. Někdy se dnes hovoří o orbánismu, ale ten bude v budoucnu vystřídán zase jiným -ismem,“ popisuje maďarskou realitu Tóth. I komunismus byl v Maďarsku podle Tótha úplně jiný než u nás. „Měli spoustu výjimek a náznaků svobody, což vlastně do značné míry komplikovalo i pozici jakékoliv opozice. Moji maďarští příbuzní třeba jezdili na operu do Vídně. To bylo v Československu víceméně nemyslitelné,“ vzpomíná Tóth.

Jak to vlastně mají Maďaři s Benešovými dekrety, kteréžto téma proniklo do aktuální předvolební kampaně? Proč jsou v Maďarsku Habsburkové populárnější než v Rakousku? Poslechněte si celou epizodu.

Maďarsko je nám geograficky blízko, ale zároveň je nám velmi vzdálené. Země se vždy vymykala, říká Tóth

sinfin.digital