Audioverze
Než se politici rozjedou na prázdniny, rozhodli se Vráťa Dostál s Honzou Paličkou v nové epizodě podcastu Česká jízda rozebrat, jaká je vlastně aktuální situace na české politické scéně. Hostem, který jim pomohl najít odpovědi na nejčastěji kladené otázky byl politolog Miloš Gregor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, který přiznává, že co se volebních preferencí týče, vládě se dnes vlastně daří lépe, než by on sám i mnozí jeho kolegové před rokem očekávali. „Zhruba dva roky od voleb jsou preference vládních stran obvykle nejnižší. Momentálně jsou sice v průzkumech preference vládní pětice o něco nižší než ve volbách, ale ne tak radikálně nižší, aby kromě všech dalších problémů museli řešit ještě tento,“ říká Gregor.
Podle Gregora by ale ani stabilní situace volebních preferencí neměla být pro vládu důvodem, aby usnula na vavřínech. „Jakákoliv nadšení z vládního tábora bych mírnil, protože podíváme-li se na spokojenost s konkrétními vládními kroky i vládou jako takovou, tak tam to ani mezi jejími voliči není dvakrát slavné. Voliči stávající pětikoalice totiž reálně nemají alternativu, k níž by mohli odejít,“ vysvětluje Gregor s tím, že významnou roli pomyslného jazýčku na vahách mohou sehrát hlavně nevoliči, kteří představují početně velmi silnou skupinu. „Máme tu 30 až 35 procent občanů, kteří mohou volit, ale nedělají to. Nejčastěji když někoho strana, kterou volil, něčím naštve, tak okamžitě nezačne volit jinou, ale na nějakou dobu se zaparkuje právě mezi nevoliči. A pokud by vláda byla extrémně nepopulární a činila extrémně nepopulární kroky, pak to mohou být právě nevoliči, kteří si řeknou, že už toho mají dost a raději budou volit opozici,“ uzavírá Gregor.
Může si hnutí ANO sáhnout na voliče vládní pětikoalice a má vláda jak oslovit mladé lidi? Jak ovlivní populistickou scénu spojení SPD a Trikolory? A je v Česku ještě prostor pro klasickou levici? Poslechněte si celý podcast.