Oponenty nešetřil a vyvolával konfrontaci. Atentát by ale pro Fica mohl být bod zlomu, míní Mesežnikov

Audioverze

„Důležité je pochopit příčiny konfrontace. A tady nelze pominout osobní vstup Roberta Fica do vzniku této konfrontační situace: on své politické oponenty nešetří,“ říká v nové epizodě podcastu Česká jízda renomovaný slovenský politolog Grigorij Mesežnikov. Mimo to popisuje profil střelce a glosuje dlouhodobě silně polarizovanou atmosféru v zemi. A také se pokouší odhadnout důsledky atentátu na premiéra pro budoucnost země.

„Polarizace je na Slovenskou dlouhodobě velmi vysoká,“ říká v úvodu Mesežnikov. A byť Fica označuje za radikálního politika, tak si myslí, že na něj střílel spíše vyšinutý člověk. Slovenský politolog je opatrný v tom, zda je v danou chvíli správné hledat za atentátem výhradně politické souvislosti.

A jak hodnotí reakce jednotlivých politiků na atentát? „Podle mě se ve vládním táboře formují dvě skupiny politiků.“ A zdůrazňuje, že ti první nehorázně obviňují liberální média, neboť jsou údajně zodpovědná za to, co se stalo.

„Druhá skupina politiků si ale uvědomila, v jakém nebezpečí se ocitá vývoj na Slovensku,“ dodává s tím, že tato početně menší skupina vládních politiků nabádá k tomu, aby se všichni aktéři pokud možno vyvarovali konfrontačních výroků. Mesežnikov si ale nemyslí, že by tyto protichůdné reakce nějakým způsobem rozkolísaly stabilitu vlády.

A pokud jde o samotného Roberta Fica, uvažuje nad tím, že by to pro něj mohlo být jisté momentum. Co tím myslí? Podívejte se na celou epizodu.

Země rozdělená nenávistí: Šest let mezi Kuciakem a Ficem

Šokující atentát na Roberta Fica odhaluje licoměrnost části novinářské obce

Střelná zranění břicha a hrudníku bývají často fatální, Fico měl podle všeho velké štěstí

sinfin.digital