Audioverze
V české společnosti rok a půl po zahájení ruské invaze na Ukrajinu sílí nenávist vůči Ukrajincům. Ta už není jen verbální na sociálních sítích, ale přerůstá i do fyzické roviny, kdy v uplynulém týdnu došlo k napadení dvou Ukrajinek. Podle Vráti Dostála a Honzy Paličky za tuto nebezpečnou společenskou atmosféru nesou do značné míry vinu politici. „Opoziční politici, hlavně Tomio Okamura tuto nenávist vysloveně vyvolávají a šíří. Přitom zrovna Okamurovi je jedno, zda nenávidí Romy, muslimy nebo teď Ukrajince, po nich si ochotně najde nový cíl. I Andrej Babiš se veze na protiukrajinské rétorice, byť v měkčí formě,“ hodnotí situaci Vráťa. „Bohužel ale svůj podíl má i vláda Petra Fialy, která vůbec nevede žádnou pozitivní komunikaci, proč bychom měli Ukrajince podporovat,“ dodává Honza.
Podle Honzy by členové vládních stran neměli jen opakovat, že podpora Ukrajiny je morální povinností, ale cíleně upozorňovat na přínosy, které z přítomnosti Ukrajinců na našem území máme. „Ukrajinci tu zastávají mnoho pracovních pozic, které Češi nechtějí dělat – pomocný personál v nemocnicích, uklízečky, kuchaři a kuchařky, na mnoha místech to na nich vyloženě stojí. Ukrajinské děti se tu za rok a půl integrovaly a ty talentované nám mohou jenom v budoucnu pomoci, pokud tu zůstanou, ať jde o nadané sportovce nebo třeba děti s talentem na IT. Tohle ale od vlády neslyším,“ říká Honza.
Vráťa pak upozorňuje na to, jaké neblahé následky může mít další šíření nenávisti vůči Ukrajincům. „Už teď vidíme, jak je tenká hranice od slov k činům. Když budou mít někteří lidé pocit, že je jejich jednání v pořádku, uchýlí se k násilí. A to je něco, co snad nikdo soudný nemůže chtít,“ uzavírá Vráťa.
Máme se těšit na politický návrat Miroslava Kalouska? A co si odnést z projevů českého a ukrajinského ministra zahraničí, které zazněly před našimi diplomaty? Poslechněte si celou epizodu.