Proč se v Česku nedaří dělat velké reformy? Stanjura to řekl upřímně

Audioverze

Nová epizoda podcastu Česká jízda se věnuje především tomu, proč se v Česku politikům dlouhodobě nedaří prosazovat žádné zásadní reformy. Česká politika je totiž zacyklená, což se mimo jiné projevuje tím, že každá opozice jde do voleb se slibem, že zruší vše podstatné a hlavní, co předtím prosadila u moci její konkurence.

Podle Vojty mají hlavní politické strany vše relativně promyšlené. „Jen to jaksi zapomněly v posledních více jak deseti letech realizovat,“ říká. Na mysli má především hnutí ANO a ODS. Tedy nejsilnější strany posledních dvou vlád.

„Jedna věc je něco hlásat, druhá to posléze realizovat,“ doplňuje Vráťa. V čem je tedy problém? „Zbyněk Stanjura to říká jasně. A tak upřímně, až mne to překvapuje,“ reaguje Vojta, který se tento týden zúčastnil ve Sněmovně akce, jež se právě reformám věnovala. Kromě Stanjury na ní vystoupil třeba Karel Havlíček z hnutí ANO nebo bývalý premiér Mirek Topolánek.

Ministr financí vlády Petra Fialy řekl toto: „Nejsem politický sebevrah, abych se patnáct měsíců před volbami podíval, jak se tam v minulých letech hospodařilo.“ Podle Vojty tím narážel na jisté disproporce v rozpočtech samospráv, zejména krajů, a státního rozpočtu.

Dalším problémem podle našich reportérů může být volební cyklus. Jednoduše řečeno: každý politik si počíná ze všeho nejvíc tak, aby obstál i u příštích voleb. Podle Vojty jsme se navíc dostali do fáze politiky, kdy nesoupeří levice s pravicí, nýbrž dvě populistické strany, které bojují o voliče stylem „slibem nezarmoutíš“.

Podle Vráti pak selhávají tradiční politické strany mimo jiné v tom, že se jim nedaří generovat silné lídry. „Možná musí přijít někdo, komu nebude záležet na znovuzvolení,“ doplňuje Vojta, který jistou naději spatřuje v nastupující generaci politiků.

Proč je tedy česká politika zacyklená a proč se nikomu nedaří to prolomit? Podívejte se na celou epizodu.

sinfin.digital