KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Nizozemská vláda nařídila farmářům zhruba o třetinu snížit stavy dobytka. Snaží se tak chránit přírodu, snížit zamoření dusíkem a v důsledku splnit své klimatické závazky. Premiér Mark Rutte není první, kdo se rozhodl takto rázně zakročit proti „škůdcům“, před ním něco podobného zkusil Mao Ce-tung. Jeho kampaň „Dostaň vrabce“ v Číně tyto opeřence prakticky vyhubila, načež se přemnožil hmyz a nastal hladomor.
Situace v jedné z nejbohatších zemí Evropské unie je drsná. Během protestů zemědělců policie střílela ostrými, vláda vzdor masové vzpouře odmítá ustoupit. Nizozemský premiér Mark Rutte prohlásil, že protesty tisíců farmářů po celé zemi znamenají „překročení všech mezí, páchané malou skupinou“. Tak arogantní vyjádření by člověk čekal od Vladimira Putina nebo Si Ťin-pchinga. Je na pováženou, když v demokratické zemi kabinet bez diskuse sáhne lidem na jejich majetek, a když se lidé bouří, jedná s nimi jako se zločinci.
Na tomto příkladu vidíme, co vše je na současné podobě evropské války s uhlíkem špatně a co ještě zlého by se mohlo stát v budoucnu, pokud rázně nezměníme kurs a nevrátíme se k hodnotám liberální demokracie, zejména k právnímu státu, k humanismu a k rozumu. Nizozemský kabinet si zjevně myslí, že ve jménu „vyššího dobra” není nutné dodržovat občanské svobody, ctít lidskou důstojnost, ani přemýšlet o tom, jak klimatickou agendu zvládnout bez rozpoutávání represí proti vlastnímu obyvatelstvu.
Začněme tím posledním. Psali jsme na INFO.CZ, že dobytek lze chovat i způsobem, který naopak snižuje emise skleníkových plynů. Ale i kdyby to nešlo, tak za plnění dohod, které podepsala, je odpovědná vláda. To ona má přemýšlet, jak je splnit, například díky inovacím, a ne své břemeno prostě cestou „nejmenšího odporu” přehodit na občany. Tím jsme u dodržování lidských práv, mezi něž patří svoboda vlastnit majetek. Kabinet ho může vyvlastnit, ale pouze když je k tomu vážný důvod, jímž rozhodně není neschopnost vlády poradit si jinak.