KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Má vláda to nejhorší za sebou? Mohlo by se to zdát. Přes energetickou krizi, inflaci a válku si zatím drží preference na úrovni výsledku voleb. Nedošlo na katastrofický scénář, a i díky tomu její kandidát mohl hladce vyhrát prezidentskou volbu. Získala si dobré jméno v zahraničí. Jenomže v politice se nehraje na to, co bylo včera, ale co je dnes a co bude zítra. A ty nejtěžší zkoušky kabinet teprve čekají.
Začněme od ANO. Po drtivé prohře Andreje Babiše v boji o Hrad si leckdo může myslet, že nyní jeho formaci čeká už jen sešup. Na to by však kabinet rozhodně neměl spoléhat. Ony dva miliony hlasů z prvního kola představují potenciál, který o třetinu přesahuje dosavadní strop jednoho a půl milionu voličů. Odchod zakladatele a majitele hnutí do ústraní nemusí znamenat oslabení, ale naopak. Pokud využije čas k tomu, aby pilně objížděl regiony, může k sobě pevněji připoutat ty, jež oslovil v prezidentské volbě.
Velkou neznámou je samozřejmě Karel Havlíček, nově designovaný stínový premiér. Dosud splýval s Alenou Schillerovou, tvořili dvojici Babišových „hlídacích psů“, jež dle potřeby vysílal, aby ho buď bránili, či útočili na vládu. Pokud se nyní zklidní, začne uvažovat, jednat a mluvit více státnicky, může se s voličskou podporou navázanou na předsedu ANO stát konkurentem Petra Fialy. A když místo honění se za hlasy extremistů nasadí konzervativní tvář, třeba mu i odloudí voliče naštvané z kompromisů s liberálními Piráty.
Zde se hodí poznamenat, že vláda se těší vysokým preferencím navzdory sílícímu sociálnímu střetu i faktu, že její hodnocení občany není valné, jen díky tomu, že má Babiš tak špatnou pověst. Takže kabinet drží nad vodou především odpor velké části veřejnosti vůči němu, což potvrdila právě i prezidentská volba. Pokud by se ANO stalo více mainstreamovou stranou, může se pozice koalice zhoršit. Nicméně toto je pro kabinet zatím spíše potenciální hrozba. Jsou i jiné, akutnější a přímočařejší.