KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Epidemie opět tvrdě udeřila, máme zoufale málo naočkovaných, je to den ode dne horší a ohroženy jsou už i děti. Za této situace to od vlády chce rázný postup. Ale odcházející kabinet nechce brát nepopulární opatření na sebe. Tak se na ně optal toho budoucího. A ten ústy očekávaného ministra zdravotnictví řekl NE! Jenomže appeasementem se války nevyhrávají, ani ty s virem.
Ministr zdravotnictví v demisi požádal Anticovid tým, který vede jeho předpokládaný nástupce Vlastimil Válek, aby posoudil možný další postup. Při čtení jeho doporučení má člověk nepříjemný pocit, že jde o alibismus, populismus, neschopnost a pokrytectví. Anticovid tým klade velký důraz na odmítnutí jakýchkoli zvažovaných rázných zásahů, což doplňuje několika vágními proklamacemi.
První čtyři body ve Válkově dokumentu definují cosi jako vyznání pokleslé covidové víry: 1. V pozitivní motivaci věřiti budeš a nezavedeš povinné očkování 2. Nevezmeš do úst slovo lockdown 3. Dej neočkovaným svátek od rakouského modelu 4. Cti popírače a konspitárory a neříkej „bezinfekčnost“, ale „bezpečnostní covid pas“, abys dlouho politicky živ byl. Následuje pár praktických doporučení, která nic důležitého neřeší, ale také ničemu neškodí, to vše doprovázeno úzkostlivou snahou nenaštvat popírače.
Zásadní jsou první čtyři body, které vyžadují politické rozhodnutí a zodpovědnost, zbytek jsou expertní otázky, do nichž by vláda ani neměla nějak zvlášť zasahovat a týkají se třeba nasazení monoklonálních protilátek či využívání PCR testů. Nová moc (pokud tedy Válkova skupina mluví za ni) jasně deklarovala, že v žádném případě nehodlá jednat odvážně. Absurdní je, že stará vláda se s ní v tomto vlastně shodne. Jen se prostě zeptala, zda by si třeba Fialův kabinet nepřál postupovat rozhodněji. Zřejmě nepřál.