KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Ať si říká kdo chce co chce, těmito volbami konzervativci konečně po osmi letech povstali z popela coby mocná síla. Jenomže politickou stabilitu zajišťuje jedině silné zastoupení všech tří demokratických ideologií. Liberálové jsou poněkud v chaosu a socialisté vypadli úplně. To není dobře. Potřebujeme společenskou rovnováhu a tu v rovině zjišťují tři body. Ne dva, a už vůbec ne jeden.
Fatální oslabení tradiční pravice po prokurátorském puči otevřelo cestu ke vzestupu nových populistů, demagogů, extremistů a bezhodnotových byznys projektů. Málem tuhle zemi srazili na kolena. Nyní je tu šance na obnovu. Nejen ekonomiky a práva, ale také etiky. Petr Fiala asi není ten nejcharismatičtější lídr, ale jedno mu lze věřit: Dobře ví, za jakou ideologii byl zvolen a jako konzervativec bude prosazovat křesťanskou morálku, vládu zákona a také návrat rozumu po vší té smršti iracionality a dráždění emocí.
Je dobře, že tu spoušť a nepořádek budou napravovat v první řadě konzervativci, tedy ta silnější část příští vládní koalice. Nic proti liberálům, ale přeci jen Řád je naše priorita a teprve jeho znovunastolení vytvoří prostor, v němž se i další ideologie mohou svobodně a bezpečně pohybovat. Otázka ovšem zní: kde máme zbytek demokratického spektra? Sociální demokraté jsou mimo Sněmovnu a zastoupit je má Babišovo amorfní bezideové ANO. Liberální tábor v ní je, leč ocitl se poněkud v chaosu.
Konzervativci ušli od roku 2013 obrovský kus cesty. Napřed se vrátili lidovci, počtem voličů malá, ale ideově zásadní strana. Pak se trochu postavila na nohy ODS. V letošních volbách se dokázaly spolu s TOP 09 sjednotit a vyhrát je. Stesky, že nejde o „pořádné” konzervativce, opravdu neberu. Svět se změnil, ani britští toryové nejsou stranou, jakou byli za britského impéria v 19. století. Pokud si chceme vzít společnost zpět, musíme se naučit naše hodnoty prosazovat v nových podmínkách. A tohle je dobrý (nový) začátek.
Proti Borisi Johnsonovi s jeho zelenou, BLM, genderovou a LGBT+ agendou je Petr Fiala hotový Winston Churchill. Ten by se ovšem dnes sotva dostal přes pět procent… Pokud chce koalice SPOLU znovu zabodovat u více než dvou pětin voličů, jako to v roce 2006 společně dokázali Mirek Topolánek a Miroslav Kalousek, tak to nepůjde bez rozkročení se a schopností interpretovat vlastní ideologii v této době a na současná palčivá témata. Jinak nebudou konzervativci perspektivně vládnout už nikdy.