KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Někteří vědci říkají, že virus oslabuje a přizpůsobuje se člověku. Jiní se přidávají, že už zřejmě máme kolektivní imunitu, protože miliony lidí jsou plně naočkovaní a další miliony nemoc prodělaly. Na druhé straně, každý pátý senior stále propadá sítem vakcinace, což je u této ohrožené skupiny nebezpečně mnoho. A lidé už museli snést dost, nemají vůli snášet další omezení. Jak vyvážit všechny tyto prvky?
Loni touto dobou jsme byli přesvědčeni, že ten zlý sen máme za sebou. Přitom počty nakažených už rostly z desítek opět na stovky. Dosáhly zhruba nynější úrovně. Na podzim pak přišel strašný šok, na konci roku druhý a letos na jaře třetí… Jistě, vinu za desítky tisíc zbytečně zemřelých nese v první řadě neschopná vláda, jejíž premiér navíc dbal více na své PR než na lidské životy. Ale přiznejme si, kdo z nás si před rokem nepřál, aby už byl se vším konec a neodmítal si připustit, že se virus vrátí, natož s ještě větší silou?
Jak se říká, nevstoupíš dvakrát do stejně řeky. Nyní jsme opatrnější, stále například neodkládáme roušky ve vnitřních prostorách. Virus sice mutuje do daleko infekčnějších variant, zároveň ale od vědců můžeme slyšet, že jsou méně smrtelné a přizpůsobují se lidem podobně, jako kdysi chřipka. Hlavně ale máme něco, co jsme před rokem neměli: dostatek účinných a bezpečných vakcín. To je zřejmý hlavní rozdíl, jak ukazuje Velká Británie, kde přes plné rozvolnění a vysoce nakažlivou variantu delta je vývoj zatím pod kontrolou.
Přicházejí však i jiné, horší zprávy. V Izraeli, kde jako první masivně naočkovali obyvatele, zjistili pokles účinnosti vakcín proti nákaze a přenosu. To druhé potvrdili i v USA. Samozřejmě jsme čekali, že imunita, ani po nemoci, ani ta umělá, nepotrvá věčně. Nicméně nyní to máme černé na bílém, byť studie zatím nejsou dostatečně vypovídající. Také zatím přesně nevíme, jak dlouho chrání samotné prodělání koronaviru. Stát lidem uznává bezinfekčnost půl roku.