KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Premiér se pustil do boje s „blbou náladou“. Bohužel, zatím pouze na svém twitterovém účtu. Šířit optimismus je jedním ze základních úkolů vlády. Ale rozhodně ho nesplní tím, že nás na sociálních sítích začne přesvědčovat, že se máme dobře a nemáme důvod ke skepsi. Zvláště když těmi, kteří nejvíce propadají trudnosmylsnosti, jsou voliči SPOLU. Asi v tom bude nějaký háček.
Dlouhý status Petra Fialy bojující se skepsí se objevil poté, co Česká televize zveřejnila nový průzkum agentury Kantar. Ukázal další meziměsíční propad koalice SPOLU, a to o tři procentní body. Celkově tak od voleb v říjnu 2021 ztratila dle tohoto šetření 9,5 % a její podpora se smrskla na 18,5 %.
To samo o sobě není překvapující. Situace je objektivně špatná, občany drtí vysoká inflace, drahé energie a pokles reálných mezd, přičemž kabinet nečiní žádné reálné kroky, jež by mohly povzbudit „dobrou náladu“.
Nacházíme se v krizi, což je daný fakt, s nímž vláda zase tak mnoho nenadělá. Ostatně jí samé pomohla do sedla předcházející covidová krize, jež stála křeslo Andreje Babiše. Nyní se karta obrátila a válka, zdražení elektřiny a další růst cen zaviněný „rozhazováním peněz z vrtulníku“ její předchůdkyní srážejí do kolen pro změnu sestavu Petra Fialy.
Nicméně jsou tu i subjektivní chyby, které dopadají ani ne snad na celý kabinet, ale selektivně na ODS, KDU-ČSL a TOP 09, tedy strany sdružené ve SPOLU.
Deprese nepostihuje jen ekonomiku a společnost, leč zjevně i
vládní politiky. Týká se to hlavně těch pravicových a konzervativních. Rozhodně
nešíří dobrou náladu, je na nich vidět ustaranost až pesimismus, přičemž je
otázkou, zda pramení ze stavu země, či stavu stranických preferencí.
V každém případě, to druhé plyne mimo jiné právě z toho, že působí poraženecky. Když se pak Petr Fiala poměrně široce rozepíše na téma překonání naštvanosti a skepse, působí to, jako by chtěl dodat odvahy a víry sám sobě.
Upřímně řečeno, premiér je tím, kdo nejvíce potřebuje povzbudit. Andrej Babiš je vysmátý, jemu několikanásobná krize přihrává momentálně o 7 % více, než získal ve volbách. Tomio Okamura se drží na svých a v součtu mírně posílila dvojice Piráti a Starostové. Pouze SPOLU padá a padá.
Čím to je? Evidentně liberálové nejsou závislí na svých výkonech ve vládě. Jejich voliči jednak nemají alternativu – nenávidí jak ANO a SPD, tak ODS a KDU-ČSL – jednak jim až tak nezáleží na stavu hospodářství.
Příznivci Pirátů a STAN jsou spokojeni s tím, když ti „jejich“ tvrdě nakopávají Putina, Babiše, Okamuru, Fialu a Jurečku. Opravdu všechny jmenované. Hrát opozici v koalici jim přináší body úplně stejně jako vymezování se vůči Rusku a předchozí vládě. Zatímco příznivce SPOLU „antiBabiš“ otravuje, na elektorát Pirátů a Starostů pořád zabírá. Pravicoví voliči ovšem chtějí plnění slibů a výsledky takříkajíc „na dřevo“, nespokojí se jen s moralizováním a vymlouváním se na předchůdce.
Stejně tak jim nepostačí Fialovo konstatování, že na tom nejsme tak zle: „Žijeme v jedné z nejbezpečnějších zemí světa. Prakticky neznáme nezaměstnanost. Patříme k nejrozvinutějším státům na naší planetě, ekonomicky a vlastně z jakéhokoliv hlediska. Kvalita našich veřejných služeb je vysoká, a to i ve srovnání s bohatšími zeměmi. Máme fungující demokracii. I když vím, že je v naší zemi stále co zlepšovat, ‚blbou náladou‘ to rozhodně nespravíme.“ Na to si řeknou: No a co? To klidně mohl napsat i Babiš.