KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | „Jsi zloděj a skončíš v base,“ křičel tehdejší opoziční poslanec Igor Matovič na premiéra Roberta Fica. Sice jde při jednání v parlamentu o hodně expresivní vyjádření, ale budiž. Horší je, že pozdější volební vítěz učinil ze snahy dostat „poraženého do tepláků“ esenciální cíl své politické mise. Takže když Národná rada nevydala předsedu Smeru do vazby, šéf OĽANO ztratil smysl politické existence.
Celé je to špatně. Heslo „zavřeme zkorumpované předchůdce“ patří do politické kultury orientálních despocií, nikoli členského státu Evropské unie. Matovič tím fatálně podlomil důvěru v právní stát, ačkoli tvrdil, že ho chce zachránit. Politická moc musí být striktně oddělena od té represivní a zejména soudní. Premiér nesmí mít žádnou pravomoc zasahovat do nezávislého vyšetřování a pokud veřejně tvrdí, že zařídí, aby jeho předchůdce skončil ve vězení, jak mají lidé věřit, že stíhání se nevede na politickou objednávku?
Možná jednají slovenští policisté, prokurátoři a soudci s nejlepším vědomím a svědomím i profesní ctí. Potíž ale je, že procesy, které zasáhly velkou část politických podnikatelských i policejních a justičních elit, jsou doprovázeny halasným voláním nových vládců, že to celé je jejich zásluha. Takto to opravdu být nemá. Vláda, která to myslí se společenskou očistou vážně, se má omezit na konstatování, že nebude bránit vyšetřování a případně odstraní dosavadní překážky, ne se stavět do akční role „pěsti spravedlnosti“.
Dělba moci je základem západní kultury. Tak jako je evropskou tradicí oddělit církev od státu, měl se Matovič soustředit na odstranění politického dědictví předchozího kabinetu, ne se pasovat do role lidového soudce. Zkrátka nechat politice, co je politické a soudcům zase jejich souzení. On však vsadil vše na to, že dostane Fica do vazby, takže když se mu to nepovedlo, musel si od předsedy koaliční SaS Richarda Sulíka vyslechnout komentář: „Toto je největší prohra politické kariéry lídra OĽaNO… Už nikdy nebude moci hovořit o boji proti korupci.“