Skutečně chceme vypnout uhelné elektrárny, aniž bychom za ně měli náhradu?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Zdá se, že pácháme energetickou sebevraždu. Médii proběhla zpráva, že ČEZ se zavázal dosáhnout uhlíkové neutrality už v roce 2040. V té době nám má chybět 21 TWh elektřiny, kterou bychom museli dovézt, kdyby v Evropě vůbec bylo odkud. Opravdu je nutné obětovat ve válce s uhlíkem životy českých občanů?

Třeseme se strachy, zda budeme mít čím svítit a topit, a to kvůli obavám o dodávky plynu. Přitom domácnosti spotřebovávají jen třetinu ročního importu. Přesně takové množství navíc máme před zimou alokováno na nizozemském terminálu LNG. Z uhlí však vyrábíme přes 40 % elektřiny a měrná spotřeba této suroviny v elektrárenství je o polovinu vyšší, než činí celkové množství zemního plynu pro všechny účely, neboli kdybychom ho zítra neměli, byla by tyto pro nás daleko větší katastrofa, než pokud by Putin zavřel kohoutky.

A v téhle nervózní době majoritní výrobce elektřiny uzavře dohodu s ministerstvem životního prostředí, že urychlí dosažení uhlíkové neutrality o deset let. Navíc většina uhelných elektráren má skončit do roku 2030. Něco takového by bylo možné, kdybychom se řídili doporučením Topolánkem zřízené Pačesovy komise, podle nějž jsme v té době měli mít tři nové jaderné bloky, což představuje přes 20 TWh a tedy pokrytí výpadku a zajištění energetické suverenity země. Jenže další vlády jádro zanedbaly.

Hnědé i černé uhlí je samozřejmě na zeleném indexu. To je také jediný důvod, proč se ho chceme tak rychle zbavit. Nesmyslně drahé povolenky bychom nějak přežili, ale Brusel po nás chce splnit bláznivé emisní limity z agendy Fit for 55. Do roku 2030 tak musíme snížit vypouštění CO2 o 55 % oproti roku 1990, což současným tempem zkrátka není možné. Zbývá nám jen osm let a zatím jsme asi na 35 %… Takže přestaneme vyrábět elektřinu z uhlí a budeme v pohodě? Lidé sotva. Jen klimatičtí fanatici budou v pohodě.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co by vláda neměla dopustit?
  • Jak bychom měli naložit s přísnými emisními cíli?
  • Do jaké větve energetického průmyslu by se nyní vyplatilo investovat?
sinfin.digital