Nejde jen o domácnosti, drahé vytápění bude likvidační i pro hospody, divadla nebo tělocvičny. Vláda nemůže pomoct všem, neměla by ale zapomínat na jednu důležitou věc

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Zatímco podle informací Hospodářských novin pošle vláda letos lidem na pomoc s vytápěním jen zlomek z původně slibovaných miliard, z aktuálních šetření agentury STEM jednoznačně plyne, že lidi po vládě chtějí, aby řešila hlavně sociální dopady krize v energetice. Což je také jedna z vládních priorit našeho předsednictví v Radě EU. Zbývá zdánlivá maličkost – převést plány do praxe.

„Když se podíváme na to, co česká vláda nyní prosazuje na evropské úrovni, je důraz na zabezpečení dodávek energií pro domácnosti a průmysl správně na prvním místě,” glosuje výstupy z šetření Helena Truchlá, analytička projektu České zájmy v EU. STEM v rychlém sledu zveřejnil výstupy ještě jiného výzkumu – a z něj zase celkem nepřekvapivě plyne, že se lidi v souvislosti s válkou na Ukrajině nejvíce obávají zdražování a přerušení dodávek plynu.

„Na začátku invaze byla nejvyšší v historii obava z vojenského ohrožení. Nyní už pozornost k válce oslabuje a řešíme více každodenní problémy,” vysvětluje Nikola Hořejš ze STEM. Jinak řečeno: vláda by neměla navzdory našemu předsednictví EU zapomínat, že svůj hlavní závazek má doma – směrem k voličům. Obavy z podzimu budou s blížícím se koncem léta nepochybně akcelerovat – a pokud se budou lidé dozvídat, že je stát nepodpoří, přestože to předtím avizoval, není moc složité si domyslet, co to může pro atmosféru v zemi a její vládu znamenat.

Hospodářské noviny píšou toto: „Doufali jste, že vám už na podzim stát pomůže s náklady na vytápění? Tak to jste se těšili zbytečně. Vláda nakonec pošle v letošním roce na podporu jen zlomek ze slibovaných miliard. A navíc bude pravděpodobně kompenzovat jen zvýšené náklady na elektřinu. Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění, si budou muset počkat na příští rok.“

A dále: „Ve čtvrtek a pátek nám zástupci ministerstva průmyslu jasně řekli, že na podporu letos půjde jen asi deset miliard korun, a to pravděpodobně jen pro elektřinu a plošně. Pokud to tedy vydělíme odběrnými místy, vychází to na nějaké dva až dva a půl tisíce na jednoho.“ HN to měl říct dobře informovaný zdroj s tím, že se nastavení může změnit ještě na jednání vlády. Tu samou informaci listu potvrdily pod podmínkou anonymity ještě další dva zdroje.

sinfin.digital