KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Vláda má balíček a rozpočet. Ó, to se má. A my s ní. Nebo ne? Faktem je, že po dvou docela příšerných „temných“ letech by příští dva roky mělo přeci jen nad Českem vysvitnout slunce. Tím pádem i nad šancí kabinetu vylepšit si pověst, získat zpět ztracenou důvěru a s ní hlasy svých voličů. V cestě k úspěchu ovšem stojí jedna obří překážka: ceny energií. Dokáže ji vláda přeskočit?
Co si budeme povídat, dva roky se vláda spíše trápila. Excelentně se jí dařilo vlastně jen v zahraniční politice. Doma už to zdaleka taková sláva nebyla, a to jak z objektivních, tak subjektivních důvodů.
Mezi ty první počítejme vysokou inflaci, drahou elektřinu a plyn, nutnost řešit rozvrat veřejných financí. Mohli bychom mluvit i o důsledcích války a velkém počtu ukrajinských uprchlíků, ale s tím se kabinet popral dobře. Zato při zvládání ekonomických a finančních potíží projevil méně erudice, než jsme čekali.
Rozpočet je, jaký je, a to proto, že konsolidační balíček je takový, jaký je – a to je zase důsledek toho, na čem se byla pětihlavá koalice schopna a ochotna dohodnout. Už je obojí schváleno, je to za námi – a nedá se počítat s tím, že by s blížícím se koncem volebního období vláda projevila větší odvahu a přitvrdila v reformách. Zákonitě tomu bývá opačně. Buďme tedy rádi, že máme, co máme. Určitě je to o hodně lepší než za Andreje Babiše. Ale ne o dost. Celkově to je dobré – tedy za tři.
Nejdůležitější zpráva zní, že se přibrzdilo zadlužování a otočil se trend vývoje vládních výdajů. Ty jsou poprvé od roku 2016 plánovány nižší než ty předchozí, tedy letošní rok. Sice jen o třicet miliard, ale jak řečeno, podstatné je, že se vládě podařilo otočit strmě stoupající křivku utrácení a srazit ji směrem dolů. Pravověrný pravičák nezatleská, ale řekne si, že s Andrejem Babišem by bylo jistě hůře než s Petrem Fialou. Z jeho stylu rozhazování musel běhat mráz po zádech i zodpovědnějším levičákům.
Bylo na čase přehodit výhybku a z koleje mířící do pekel se dostat na bezpečnější dráhu. Což se přes všechny výhrady podařilo. Otázka zní, zda jsou členové současné vlády zdatnější než té bývalé. Tady už bych si tak jistý nebyl. Přestože jsme zejména expremiérovi vyčítali chaotické jednání bez schopnosti mít celkový rozhled a stanovovat jasný směr, tak když se na to podíváme spravedlivě, v průměru z toho současní ministři nevycházejí lépe.
Členové pětikoalice se na vládnutí extra dobře nepřipravili, jak co se týká plánu reforem, tak personálního obsazení. Právě tohle bude jeden ze dvou hlavních zádrhelů, který bude kabinetu bránit na cestě ke zvýšení vlastní popularity. Nedaří se digitalizace, nikde není slyšet o reformě vzdělávání, chybějí strategické návrhy transformace ekonomiky… Zejména velké obavy budí přístup k energetice. A právě tam je zakopaný druhý pes. Zdražování elektřiny, způsobené primárně Zeleným údělem, je skutečná hrozba.