Lidoveckým kandidátům na ministry se nechce do Prahy. Co to říká o sestavování vlády?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Marian Jurečka coby předseda vyboxoval pro lidovce silné ministerské portfolio. Tři resorty, z nichž ani jeden není „plíva֧“. Ministerstva zemědělství, životního prostředí, práce a sociálních věcí jsou všechno velké a důležité úřady. Jenomže dva kandidáti, o nichž se mluvilo jako o jasných favoritech, se nakonec odmítli stěhovat do Prahy. Co z toho můžeme vyčíst ohledně sestavování vlády?

Každý jde do koaličních vyjednávání s jinou taktikou a prioritami. Třeba TOP 09 dala přednost prestižnímu postu předsedkyně sněmovny pro Markétu Pekarovou Adamovou. Za což „zaplatila“ tím, že má jen dvě ministerstva, z toho jedno nesmírně komplikované – zdravotnictví – a druhé bez portfeje, tedy pro vědu výzkum a inovace, jež nemá vlastní budovu a úředníky. Jurečka se držel spíše maximy Josefa Luxe, že je lépe mít méně ministerstev, ale musí „zvonit“. Jenže teď to tak trochu vypadá, že o ně není zájem.

Když na to přijde, lidovci mohli mít i čtyři lidi ve vládě – ale pak by šlo o slabší resorty, z nichž nepochybně alespoň jeden z těch tří by byl bez vlastního úřadu. Takto získali rozsáhlá ministerstva s agenturami po celé republice, což odpovídá jejich založení coby „strany regionů“. Za sebe lituji, že si Marian Jurečka spíše neřekl o zahraniční věci, jež by pravděpodobně od Petra Fialy získal. Opravdu jsem nečekal, že tento citlivý post bude patřit právě Pirátům, s jejich radikální pozicí, která v rámci budoucí koalice určitě není středová.

Místo diplomacie má KDU-ČSL ministerstvo práce a sociálních věcí a Pirátská strana si svou favoritku na toto křeslo Olgu Richterovou umístila do vedení sněmovny. Všeobecně se čekalo, že za lidovce převezme ministerstvo senátorka Šárka Jelínková, kterou si Jurečka vybral za první místopředsedkyni. Ta to ale nakonec odmítla s tím, že chce zůstat ve svém regionu a věnovat se více rodině. Po pravdě, ono jde momentálně o horký post, který soupeří se zdravotnictvím o titul „ministerstvo pro sebevrahy“.

Největší průšvihy se valí právě na tyto dva resorty. Epidemie stále není za námi a šéf sociálních věcí musí hned ze začátku vyřešit, co s milionem domácností, jimž hrozí energetická chudoba. K tomu je rozpočet ve strašlivém deficitu a kabinet se zavázal šetřit. Jednání s očekávaným strážcem státní kasy Zbyňkem Stanjurou budou zřejmě ještě vypjatější než Jany Maláčové s Alenou Schillerovou, protože i když spolu soupeřily, shodly se vždy na snaze uplácet voliče. Podmračený ódéesák bude tvrdší oříšek.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kteří kandidáti a proč odmítli ministerský post?
  • Postaví se do čela MPSV Marian Jurečka?
  • A proč by byli na ministerstvu zahraničí lepší lidovci než Piráti?
sinfin.digital