KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Proč se ANO ve sněmovně tak strašně rve o zachování elektronické evidence tržeb? Daleko více bodů může získat na kritice sociální politiky vlády. Důvodem je, že jde o symbol. Andrej Babiš ji opravdu vymyslel – a pak už nic. Oligarcha a bezhodnotový populista přinesl do české politiky pouze tuto jednu ideologickou prioritu, která do společnosti vrátila kulturu udavačství a nedůvěru k podnikání.
Samozřejmě, že EET má symbolický význam i pro tradiční pravicové strany, jen s opačným znaménkem. Na ní se totiž ukazuje všechno zlé, co k nám přišlo po volbách v roce 2013. Jde o útok na základní svobodu, kterou jsme si vydobyli v listopadu 1989, o viditelný mezník obratu zpět do časů, kdy „kšeftování“ značilo hrubý přestupek proti „socialistické morálce“. Přesně na tento resentiment Babiš sázel, když „lidu“ nabídl možnost udat si svého obchodníka. Třeba souseda, který si už zase koupil ojetou oktávku…
Zeman s Babišem se vezli na vlně odmítání Havlovy republiky, k moci je vynesli „poražení listopadem“. Popření dvou dekád svobodného vývoje se stalo nosným narativem šéfa ANO, jeho skutečnou „ideologií“. I nyní členové hnutí straší lidi tím, že s novou vládou se „probudili zpět v 90. letech“. Jistěže, to přece byla doba bouřlivého rozvoje podnikání, které EET učinila znovu čímsi podezřelým. Babiš vždy říkal, že „malí jsou na prd“ a tímto získal nástroj, jak jim znepříjemnit život.