Komu vadí korespondenční hlasování? O podvody nejde, ANO a SPD mají prostě strach, že nebodují u Čechů žijících v zahraničí

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Jako nebe a dudy. Tak rozdílný je spor o korenspondenční hlasování v USA a v Česku. Ve Spojených státech jde o domácí voliče a o možnost, že někdo vyplní lístky za ně, i když to mají do hlasovací místnosti pár metrů; u nás jde o to umožnit občanům v cizině uplatnit individuální hlasovací právo, i když to mají k urně tisíce kilometrů. Za odporem k tomu je strach ANO a SPD, že tyto voliče neoslovují.

Představte si, že žijete na americkém středozápadě, dejme tomu v Denveru a na velvyslanectví do Washingtonu to máte víc než dva a půl tisíce kilometrů a na konzuláty v Chicagu či Los Angeles přes jeden a půl tisíce. Že by za vámi přijel z Česka agitátor placený některou stranou a vložil do obálky „správný“ hlasovací lístek za vás, je nonsens. Zato zní velmi pravděpodobně, že vy se rozhodnete nehlasovat, protože náklady spojené s nutností dostavit se do volební místnosti osobně jsou ve srovnání s přínosy příliš vysoké.

Až půl milionu českých občanů pobývá dlouhodobě v zahraničí. Ve volebních sezamech na ambasádách je jich ale zapsáno jen asi deset tisíc. Nevíme, kolik lidí se odmítá podílet na politickém životě ve vlasti z principu a jaké množství z nich odrazují překážky, které jim naše země jako jedna z mála na světě klade. Dozvíme se to, až budou konečně moci hlasovat korespondenčně. Stejně jako to, zda se populističtí politici bojí právem, když proti této možnosti zuřivě bojují.


Česko si povídá. Zapojte se do diskuze s těmi, kdo svět vidí jinak než vy, a vystupte ze své názorové bubliny. 

Stačí odpovědět na pár otázek. Informace o projektu zde.

Obecně se předpokládá, že Češi žijící v zahraničí odmítají volit populisty a extremisty a táhnou více k pravici. A to na základě výsledků voleb (například v roce 2006 takto Topolánek získal pro ODS jeden mandát navíc, což zabránilo Paroubkovi s Filipem získat většinu pro ČSSD a KSČM). Ovšem tento vzorek je malý, jen kolem dvou procent oprávněných voličů, kteří pobývají v cizině. Stálo by za to zjistit realitu. Argumenty, že lze korespondenční hlasování zfalšovat, neobstojí před kritickým rozborem.

Co tvrdí odpůrci? Že budou volit „černé duše“? To mohou s volebním průkazem i doma a pravděpodobnost odhalení podvodu je v obou případech stejná, tedy hodně vysoká. Že si někdo jejich hlasy koupí? No, to sorry, je daleko snazší si zajet do nějaké vyloučené lokality u nás, je to mnohem levnější a získáte tím více. Že hlasování není osobní? Ano, poradíte se možná s rodinou a blízkými, ale to se přece v Česku děje také, že už jdete k urně jen s jedním lístkem v obálce, jen na něm nemáte známku.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak korespondenční hlasy ovlivnily prezidentské volby v USA?
  • Proč to nejde porovnávat s Českem?
  • A proč je na čase zavést korespondenční volbu?
sinfin.digital