KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Hnutí ANO se minulý týden povedla pomyslná „akce Klín“. Vypočítavě navrhlo zařadit na program zákon, který nahrazuje manželství muže a ženy „svazkem dvou osob“. Ne snad, že by ho chtělo schválit. Cílem bylo rozeštvat konzervativní a liberální část koalice – což se povedlo.
Ve sněmovně dnes existují dvě většiny. Jedna vládne a má jasnou většinu sto osmi hlasů. Druhá, neoficiální, se ukazuje v době, kdy proti sobě stojí poslanci s konzervativním a liberálním světonázorem.
Když vznikala pětikoalice, platila gentlemanská dohoda, že bioetické otázky se nebudou otevírat. Proto se stejnopohlavní manželství nedostalo do vládního programu. Část liberálů se s tím ale nesmířila a po čase „natruc“ přišli s tiskem, který de facto ruší manželství muže a ženy a místo toho mluví o „dvou osobách“ a upravuje podmínky pro adopci dětí.
Rozpoutal se kolem toho zuřivý spor a akce vyvolala reakci. Konzervativci naopak navrhli změnu Listiny, která už nyní chrání rodinu, děti a rodičovská práva, aby navíc výslovně definovala manželství jako svazek muže a ženy. V zásadě by tuhle úpravu mohli i schválit, neboť pro by hlasovali všichni lidovci, velká část ODS, většina klubu ANO a zřejmě všichni poslanci SPD. Nicméně jde spíše o jakýsi vztyčený prst vůči liberálům, kdyby příliš tlačili na pilu.
Nechme stranou argumentaci pro jeden či druhý návrh. Schválně nezabíhám do detailu, v tomto textu chci probrat politické důsledky tohoto schizmatu.
Kdybychom měli vládu postavenou dle principu konzervativci versus liberálové, pak by jedna, nebo druhá strana prostě prosadila svou. Jenomže nemáme. V takové situaci, zvlášť když jde o hodně emotivní téma, které štěpí nejen vládu, ale i společnost, je na místě uměřenost a zdrženlivost. Pětikoalice se měla nejen ústně, ale možná i písemně dohodnout, že toto téma bude po celé volební období tabu.
Zde vláda Petra Fialy selhala, ale je jedno, „kdo si začal“. Koalice má krvácející ránu, která přirozeně láká opoziční žraloky. Někteří ANO minulý týden vyčítali nekorektní jednání, ale ono jen legitimně využilo příležitost, kterou mu koalice sama předhodila. Proč ji nepovzbudit v tom, aby se rozhádala, když si problém vyrobila sama?
Překvapivé navíc bylo, jak mnozí příznivci Pirátů a STAN nepochopili, jaká hra se tu hraje, a rozčílili se, proč jejich poslanci hlasovali proti zařazení stejnopohlavních sňatků na jednání (kde by se ale zamítlo).
Všechny tyto emoce jsme si mohli ušetřit, kdyby všichni zachovali „rádiový klid“. Opravdu se těžko rozumí tomu, proč liberálové jednají, jako by byli ve většině. Proč navrhli zákon v naprosto brutální podobě, kdy ani nezachovává manželství muže a ženy jako instituci. Co si od toho slibovali? Jak řečeno, kdyby konzervativci jednali stejně, mohli jim neseriozní jednání „vrátit i s úroky“ a dát manželství muže a ženy do Ústavy.