Fiala se může stát hrobařem, nebo zachráncem. Záleží na tom, zda skutečně zajistí energetickou suverenitu

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | „Energetická suverenita“ je dobrý marketingový termín. Premiér Petr Fiala ho použil při svém prvním projevu k národu kvůli zdražování plynu, elektřiny a tepla. A to spolu s ujištěním „nikoho nenecháme padnout“. Zatímco druhý z uvedených sloganů odkazuje „jen“ k řešení současné krize a je víceméně reaktivní, první může mít dlouhodobě pozitivní dopady, pokud se ho vláda chopí skutečně aktivně.

Komplexní společnost vyžaduje k existenci komplikovanou a výkonnou energetickou soustavu. Jen několik lidí v republice skutečně do hloubky rozumí všem jejím složitostem. Na mysli mám jaderné, uhelné, plynové a obnovitelné zdroje, ale rovněž suroviny k jejich provozu, v posledním případě pak i úložiště elektřiny. To vše musí fungovat dohromady a potřebujete mít jistotu, že vše máte zajištěno na desítky let dopředu, a to s dost velkou rezervou.

Lidé nemusejí nic z toho chápat, ale měli by si volit takové vlády, jimž mohou věřit, že dokáží zajistit dostatek levné, bezpečné a stabilní energie. Prostě vykonají, co je třeba. Sousloví „energetická suverenita“ má formu jasného slibu, který není pro kabinet snadné splnit, ale pro voliče je snadné pochopit, co se tím myslí, a zkontrolovat si výsledek.

Mandát vlády končí v říjnu 2025. To je doba, kdy máme být de facto bez energie. Ne úplně, ale začnou se vypínat uhelné elektrárny a v té době za ně nebude plnohodnotná náhrada. Stane se hypoteticky něco pro Čechy nepředstavitelného: poprvé od 19. století, kdy naši moudří předkové začali pracovat na „energetické suverenitě“, budeme závislí na importu elektřiny. Může se stát nějaký zázrak, ale spoléhat na něj není chytrá strategie.

Pokud to premiér myslel vážně a nešlo jen o marketingový trik, musí kabinet začít ihned něco dělat. Termín je šibeniční. Jak by mohlo vypadat řešení, jež zachrání naši budoucnost? První krok naznačil Fiala už v onom projevu: vláda zestátní ČEZ. To ale zdaleka nestačí, protože tím se nijak nezvýší kapacita výroby. Stát sice může dál provozovat uhelné elektrárny, i když začnou být ztrátové, ale jsou tu ještě soukromí vlastníci.

My prostě potřebuje zabránit tomu, aby se zdroje na uhlí odstavily dříve, než za ně budeme mít něco jiného. V roce 2021 vyrobily 38,3 % elektřiny. Pro srovnání, ze slunce jsme získali 2,8 % a z větru 0,8 %. Přičemž ČEZ produkuje dvě třetiny „uhelné“ elektřiny, zbytek dodávají soukromé firmy. Vláda musí zajistit rovné podmínky také pro ně. Problém je dnes v ceně emisních povolenek, kvůli tomu se i dominantní polostátní producent zbavuje uhelných zdrojů.

sinfin.digital