KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | K přáním do Nového roku chci také jedno připojit a snad si mohu dovolit to říci i za kolegy z Info.cz: Ať už to šílenství skončí. Nemyslím tím primárně koronu, ale epidemii vzájemné nedůvěry, podezíravosti, naštvanosti a někdy až nenávisti.
Stalo se mezi lidmi za uplynulý rok hodně zlého. Na jedné straně to lze chápat – celé to trvá už moc dlouho. Ale soused přece není nepřítel, tím je virus. Kde se ty negativní emoce berou? Velký díl viny na tom jistě mají objektivní problémy, které doba covidová přináší. To však k vysvětlení nestačí. Působí tu ještě jeden destruktivní faktor. Když něčemu nerozumíme, bojíme se toho. A my nerozumíme jeden druhému, vaxer antivaxerovi a antivaxer vaxerovi.
Nejde „jen“ o argumenty, respektive ty jsou až sekundární. Primární
je cosi, co lze nazvat rozdílem ve „víře“. Každý jsme prostě
přesvědčeni o něčem jiném a až podle toho si hledáme důkazy,
jež podpoří právě ten náš názor.
Nesuďme, pomozme
Jak známo, víru nelze překonat rozumem, fakta a informace zde neznamenají nic. Jediný způsobem, jak lze tuto propast překonat, je porozumění. Tam, kde racionální myšlení selhává, musí nastoupit dobrá vůle. V první řadě snad alespoň v rodině a mezi přáteli. Ale nejlépe i mezi sousedy, kolegy, nebo třeba úplně cizími lidmi. Teprve pak, když zlomíme apriorní nenávist k „jinověrcům“, objevíme prostor pro otevřenou mysl a ochotu naslouchat argumentům protistrany.
Pokud už nedokážeme uvěřit, že náš bližní to také myslí dobře, alespoň ho nesuďme (zde si musím sáhnout do svědomí, sám jsem se tímto příkazem často neřídil). A když už ho soudíme, nechme si to pokud možno pro sebe a neříkejme tomu druhému nic, co bychom nechtěli aby řekl on nám… Pravda je samozřejmě důležitá, ale jedna věc je ještě důležitější – porozumění, tolerance k druhým a k tomu, čemu věří, i když to považujeme za blud. Jen tímto způsobem může zvítězit umírněnost, která drží společnost pohromadě.