KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARZE | Jako den a noc. Takovou dvojí roli má Andrej Babiš. Bez něj ANO nemůže pomýšlet na volební úspěch. S ním v roli lídra nebude demokratická opozice vyjednávat o vládě. Desítky budoucích poslanců hnutí čelí obtížně řešitelnému dilematu, kdy ten, kdo jim zajistí mandáty, je zároveň diskvalifikuje z koaličních jednání. Pro zemi je to škoda, protože hrozí, že zůstane ležet ladem slušný politický potenciál.
Mezi zákonodárci hnutí ANO je dost zkušených politiků schopných vést zemi. Že je veřejnost nezná, je vina Babišovy neuvěřitelné personální taktiky. Místo aby do vlády nominoval lidi, kteří pro hnutí odvedli kus práce a jsou profíci, vybírá ministry „odnikud”. Zjevně proto, že nemají politické zázemí a závisí tak jen a jen na něm. Podle toho vypadá jejich působení a výsledky práce… Paranoia předsedy degradovala kvalitu vládnutí a zabránila hnutí ukázat schopné osobnosti, jež by zlepšily jeho obraz i bez masivního PR.
Nyní ANO chybějí autentičtí lídři, kteří by mohli převzít roli Andreje Babiše, který se pomalu, ale jistě stává ze spasitele koulí na noze. Mezi pretendenty na vedení hnutí se objevují prakticky jen jeho klony, které působí spíše jako dvořané než jako tým demokratického vládce. Jedinou výjimkou je hejtman moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Ten na rozdíl od ostatních není členem vlády a má podporu a autoritu ze svého regionu. Premiér zná jeho cenu a udělal hodně, aby ho přemluvil k angažmá v nejvyšší politice.
Ve skutečnosti není Vondrák v ANO osamocen. Takových umírněných středopravých politiků, kteří by si dobře rozuměli třeba s koalicí Spolu, je v něm mnohem víc. Jen jsou schovaní ve sněmovně, jež tradičně a logicky poutá daleko méně pozornosti než exekutiva. Znám řadu z nich osobně a někteří se poslední dobou podivili, proč jsou mé texty vůči ANO čím dál nesmiřitelnější. Následující odpověď není zdaleka určena jen jim. Naopak. Vysvětluje totiž, v čem je jádro problému.