KOMENTÁŘ MARTINA SCMARCZE | Radikalizace není legrace! Speciální tým ministerstva vnitra s poněkud záhadným názvem KRIT má obavy, aby se mezi zaměstnanci státu nešířily dezinformace. Navrhuje proto několik opatření, která tomu mají zabránit. Včetně „monitoringu nálad“ ve státní správě. Nezní to legračně? Nebo se v tom skrývá hrozba totalitního dohledu? Zatím těžko říct, autoři návrhu sami moc nevědí.
Za onou zkratkou se skrývá KRizový Informační Tým, který má být součástí připravované „strategické komunikace státu“. Jde o orgán zřízený ministrem vnitra Vítem Rakušanem. Přitom už od doby jeho předchůdce Milana Chovance funguje Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které má být hrází mimo jiné proti ruským trollům. Snad ho šlo použít i na tento úkol... Je ale už takovým českým zvykem řídit se heslem „máš-li problém, založ novou instituci“.
A co tedy KRIT zjistil? Vzhled k tomu, že (jak je v Česku rovněž běžné) interní materiál unikl do médií, tak to víme poměrně přesně: „Zjištění KRITu, partnerů na místní úrovni a z řad organizací občanské společnosti naznačují rovněž rostoucí frustraci, příklon k antisystémovým subjektům a radikalizaci pracovníků státní a veřejné správy v důsledku uprchlické a energetické krize. Tito lidé se neradikalizují na základě záměrně zkreslených informací a příchylnosti k Ruské federaci, ale z frustrace s fungováním státu během současné krize a z dopadů, které to má na výkon jejich práce a na místní veřejnost. Pokud se příběhů a frustrací těchto pracovníků chopí dezinformační scéna, může významně mobilizovat veřejné mínění a přispět k další radikalizaci celé společnosti, a to proto, že se bude jednat o příběhy mající oporu v realitě umocněné dojmem, že dotyční insideři ‚už nemohli dále mlčet'.“
Ne, toto není komentář z médií, to je výstup speciálního „antikrizového týmu“ centrálního orgánu, který má (krom dalších úkolů) hlídat bezpečnost státu a jeho občanů. Sami autoři přiznávají, že nemají pro svá tvrzení žádná tvrdá data a čerpají z rozhovorů s nejmenovanými odborníky. Takový elaborát šel sepsat i po jednodenním surfování po sociálních sítích, kde ostatně sama tato zpráva vyvolala „radikalizační a dezinformační“ tendence. Mnozí totiž v KRIT vidí něco jako Velkého Bratra.