Chvála krize. K čemu mohou být dobré šíleně drahé energie a protievropské demonstrace?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Zažíváme asi nejhorší období od listopadu 1989. Zuří válka, lidé nevědí, zda si budou moci dovolit zaplatit složenky za elektřinu, plyn a teplo, firmám kvůli drahým energiím hrozí bankroty a ke všemu se aktivizují extrémní proruské síly. Ale můžeme se na to také podívat jinak. Každá krize je zároveň šance. Pokud se nám nepodaří změnit šílenou evropskou energetickou politiku teď, tak už nikdy.

Že Zelený úděl hrozí uvrhnout stovky milionů obyvatel do ekonomické bídy, což může vyvolat revoluci, která roztrhá Unii na kusy a smete vlády jednotlivých zemí, před tím v INFO.CZ varujeme dlouhodobě. Protože jsme nebyli s mnoha jinými zbabělí, nemusíme být nyní stateční a hystericky útočit na vládu, ať s tím vším okamžitě něco udělá. Ani se rozčilovat, že „trh selhal“. Nebo ze všeho vinit válku - ať už bychom tím mířili na Rusy, nebo na Ukrajince. Ono je to celé poněkud jinak.

Za prvé: Kabinet nemůže činit nemožné na počkání a zázraky ihned. I když ho několik měsíců vyzýváme k rázné akci, zároveň uznáváme, že když už se k ní (snad konečně), chystá, prostě si to vyžádá určitý čas. Především proto, že nejlepší je celoevropské řešení, na němž se musejí státy sedmadvacítky napřed dohodnout. Co se v Bruselu zpackalo, mělo by se tam také napravit. Sólo akce je možná, ale bude daleko dražší a s nejistějším výsledkem.

Za druhé: Trh neselhal. Předně v Evropské unii žádný volný trh s energiemi není, jde o přeregulovaný a klimatickou ideologií zdeformovaný systém, který nedává správné informace o reálné ceně. Nicméně i tak nám poskytuje jistou zpětnou vazbu - totiž že prostě máme málo zdrojů. Což platilo už před ruskou invazí a situace by se zhoršovala i bez ní. Nedostatek vždy plodí bídu, ať v prostředí liberálního kapitalismu, nebo plánovaného zeleného hospodářství.

Za třetí: Putin není hlavní viník a Zelenskyj už vůbec ne. Ten první jen využil naší slabiny a sklapl past, do které jsme vlezli sami. Porážka toho druhého by nám vůbec nepomohla, ba právě naopak, protože by posílila agresora, pro něhož je hlavním cílem a nepřítelem Západ, nikoli Ukrajina. Moskva nám mohla kohoutky utáhnout kdykoli a dostat nás tím do velkých potíží, protože jsme se sami učinili závislými na importu ruského plynu, za který nemáme rychlou náhradu. Ostatně diktátor Putin tak učinil s velkým úspěchem již v prosinci.

Vadná zelená politika, málo elektráren, závislost na zemi s autoritativním režimem a nepřátelskými úmysly. Všechny tyto tři faktory by působily i bez přepadení Ukrajiny. Vlastně by to bylo ještě horší, protože bychom se pomalu uvařili jako ty žáby, jež si nevšimnou, jak se přitápí pod kotlem. Pamatujete se, jak po celý rok 2021 rostly ceny elektřiny kvůli zdražování povolenek a vypínání evropských uhelných a jaderných elektráren? Ano, už tehdy jsme bili na poplach. Ale mnozí neviděli, neslyšeli, mlčeli…

sinfin.digital