KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | V týdnu začíná další schůze sněmovny a jejím dominantním tématem přirozeně bude koronavirová pandemie. Původně se poslanci měli ve druhém čtení věnovat i novelám, které mohou mít výrazný dopad na české exekuční prostředí. Velké systémové změny ale
nejsou v současné situaci rozumné. Naopak například zavedení chráněného účtu ano, to může pomoci lidem v problémech a nad míru nezatíží věřitele. Jak totiž ukázalo zářijové jednání důležitého Ústavně právního výboru, mezi poslanci nepanuje shoda, jakým směrem se právě při řešení dluhů dále ubírat. Navíc na toto prostředí poměrně brzy silně dopadne nová evropská regulace, která si podle poslance Marka Výborného vynutí sjednocení režimu oddlužení pro podnikatele a pro nepodnikatele. Fakticky to může znamenat, že stále méně lidí bude muset ze svých závazků alespoň něco zaplatit a po třech letech jejich dluhy zaniknou. Tuto zásadní novinku je tak nutné brát v potaz již nyní.
Veškerá nová legislativa by se zkrátka měla poměřovat rovněž s ohledem na tu nadcházející, když už o ní víme. Evropská unie přichází pro podnikatelské oddlužení se značně benevolentními podmínkami, jimiž se musí v příštích letech začít řídit rovněž Česko. To samozřejmě znamená problém pro věřitele, kterým tak dlužníci mohou vrátit méně peněz.
Po loňských změnách u nás platí, že předlužený člověk může soud požádat o uvalení osobního bankrotu. Dlužník pak několik let plní své závazky tak, jak je v jeho možnostech. Ze svých dluhů má uhradit alespoň 30 procent, další peníze už splácet nemusí a začíná opět s čistým štítem.