KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Pro vládu Petra Fialy začíná dosud největší politická bitva. Sněmovna projedná „ozdravný“ či „konsolidační“ balíček. Nejde o nějakou ambiciózní reformu, přesto má velký význam. Ani ne tak svým obsahem, jako tím, co se stane při schvalování. Materiál prověří jak pevnost koalice, tak kondici a záměry opozice. A v neposlední řadě i schopnosti byznysových lobbistů.
Fakticky vzato, v balíku se skrývají novely víc než šesti desítek zákonů. Vláda deklaruje, že díky nim se v dalších dvou letech sníží schodek státního rozpočtu o celkem 150,7 miliard. Deficit tak má příští rok klesnout z letošních 3,5 % na 1,8 % a v roce 2025 na 1,2 %.
Je ovšem na místě pochybovat, zda tato čísla skutečně budou platit. Na zmatek v podkladech si stěžuje i prezident, ale jiná data prostě nemáme. Co naopak víme jistě, že toto zatažení za záchrannou brzdu přichází poměrně pozdě a že se – u pravicové vlády překvapivě – zhruba z poloviny skládá ze zvýšení příjmů státní kasy.
Kabinet zvýší daně o víc než jedno procento hrubého domácího produktu. Dalo by se to přijmout, kdyby zároveň snížil výdaje alespoň o dvě procenta. Mohl by i o víc, vzhledem k tomu, že za Andreje Babiše rostly mnohem rychleji než příjmy, které tehdy byly „tučné“.
Tento povzdech jsem si nemohl odpustit. Kdyby vláda byla o něco odvážnější a splnila svůj předvolební slib šetřit, tak jsme za pár let mohli mít v podstatě vyrovnaný rozpočet. Nicméně vraťme se k aktuální situaci. Co se bude dít teď?
Zásadní dvě otázky zní: Prosadí koalice balíček tak, aby byl účinný od 1. ledna 2024? A v jaké podobě?