Bez Putina a bez uhlíku… Ale jak? Vláda musí vyřešit velký energetický rébus

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Drahé energie. Velký aktuální problém. Ale z dlouhodobého pohledu jde jen o malou ochutnávku potíží, jež nás mohu potkat, pokud nevyřešíme komplikovaný rébus. Musíme bez ruského plynu a bez uhlíku vyrobit dost elektřiny, abychom měli čím svítit, topit a pohánět průmysl, a to za cenu, co nebude příliš vysoká. Závisí na tom kvalita našeho života.

Jde o klasické dilema. Nelze mít vše najednou. Když bude elektřina bez Putina a bez uhlí, pak nebude levná a nebude jí dost. Když bude bez uhlí a laciná, nepůjde to bez ruského plynu. A když bude za dobrou cenu a bez plynu, pak ne bez prodloužení těžby uhlí. Důležitou roli hraje čas, respektive peníze. Čím rychleji budeme chtít mít hádanku vyluštěnou, tím to bude dražší. A o hodně. Dalšími faktory ovlivňujícími hru jsou evropská energetická politika a vědeckotechnický vývoj.

Před vládou stojí i další důležité úkoly: inflace, dluhy, pocovidová a poválečná obnova. Řešení energetiky je unikátní tím, že se s ním musí začít stejně rychle jako se vším ostatním, ale dopady budou daleko dlouhodobější. Hluboce ovlivní životy současné i příštích generací na padesát let dopředu. Teď hned se musí pomoci lidem, jimž hrozí energetická chudoba, aby si mohli rozsvítit a zatopit, do budoucna jde o to, aby vůbec bylo čím.

Je nejvyšší čas dát dohromady novou energetickou koncepci. Poslední zásadní revize proběhla za vlády Mirka Topolánka (Pačesova komise). Od té doby jsme nevymysleli nic nového a ještě ztratili hromadu času, protože jsme nerealizovali její nejdůležitější část, kterou je stavba nových jaderných bloků. Tím jsme zmeškali jedinou příležitost, jak se už teď obejít bez Putina a bez uhlí. Dva bloky, jako jsou ty v Temelíně, dokáží za rok vyprodukovat cca 15 TWh tepelné energie, což není ani desetina veškeré naší současné spotřeby plynu.

Nyní musíme spěchat, a proto zaplatíme víc. Je třeba „prohrabat šuplíky“ a sesypat na jednu hromadu vše, co máme i to, co nás napadá, že lze mít v brzké, či rozumné době. Pak si seřaďme opatření do čtyř skupin dle toho, kolik si vyžádají času a investic: 1. rychlá a levná, 2. dlouhodobá a levná, 3. rychlá a drahá, 4. dlouhodobá a drahá. Prioritou priorit je zrušit ruský plyn. V krátkém horizontu jsou k dispozici jen dvě možnosti – dovézt dražší odjinud a zvýšit těžbu domácího uhlí.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Čím by se dal nahradit ruský plyn?
  • Kterých nefunkčních unijních mechanismů bychom se měli zbavit?
  • A na jaké otázky si v Česku musíme odpovědět?
sinfin.digital