Bez energie nepřežije nic. Ani česká vláda a Evropská unie

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Hrozí nám „energetická smrt“? Zapomeňte na ostatní problémy, nic není důležitější, než zajistit lidem a firmám dostatek levné elektřiny a tepla. Snad kromě porážky Putina, ovšem oba úkoly spolu souvisí: vyřešíme energetický rébus a přispějeme k vítězství Ukrajiny. Pomůžeme k zastavení ruské agrese a lépe zvládneme energetickou krizi. Když ne, hrozí české vládě pád a Evropské unii kolaps.

Sotva ceny energií překonaly jednu psychologickou hranici, hned se skokově dostávají zase výš. V pondělí 22. srpna to nakonec bylo takto: plyn v přepočtu za 6900 korun a elektřina poprvé za víc než 700 eur, tedy asi 17200 korun za megawatthodinu.

Pro srovnání: loni stál plyn ve stejný den 790 Kč/MWh a elektřina 2100 Kč/MWh. A už v té době vinou tehdejší zelené politiky EU energie rapidně zdražovaly.

V roce 2020 se 22 srpna platilo polovic – 350 Kč/MWh za plyn a 1120 Kč/MWh za elektřinu. Jinými slovy, „mírové“ ceny byly dvacetkrát nižší u plynu a patnáctkrát nižší u elektřiny.

Ta čísla jsou:

a) přímo děsivá,

b) zavinila je naše chybná politika,

c) pokud tak zůstanou, stavba evropské civilizace se zhroutí.

Vrátili bychom se rázem do předprůmyslové doby, což by mohlo těšit jen šílence. Musíme zajistit, aby složenky za elektřinu, plyn a teplo byly uhraditelné a naše firmy si udržely konkurenceschopnost. Je skoro jedno, jak se to provede, ale udělat se to musí. Mimořádná doba – mimořádná odvaha a mimořádná řešení.

Vláda chystá úsporný tarif. Jednak jí to ale trvá dlouho, a navíc ho lidem špatně vysvětluje. Tato pomoc ovšem nezahrnuje firmy, jimž vláda sice odpustí poplatky za obnovitelné zdroje, ale to je naprosto nedostatečné. Zejména průmyslovým podnikům hrozí bankroty (o konkrétních případech píšeme třeba v newsletteru Velký skok).

Kromě toho: co když energie dále výrazně zdraží? Je kabinet ochoten vyčlenit na dotace nějakých pět set miliard? Kdyby měl hradit plný rozdíl, o kolik za rok zdražily plyn a elektřina na burze, stálo by to při české spotřebě 1,4 bilionu korun.

sinfin.digital