Petr Kosek jako první Čech prošel Triple Crown, tři nejdelší trekové trasy světa, ale především je to zakladatel a spolumajitel skvělého obchodu nalehko.com.
V Norimberku, v Germanisches Nationalmuseum vystavují plášť, hůl, klobouk, boty a malý batoh poutníka Stephana Prauma, který šel v roce 1571 pěšky z Norimberka do Santiaga de Compostela. Chodil nalehko. Proč dnes lidé vláčejí těžké batohy?
Reklama do lidí cpe, co vše si musí koupit, aby v horách přežili. Člověk ale potřebuje velmi málo, musí jen trochu přemýšlet.
Proč chodit nalehko?
Je to zdravé. Co nám asi řeknou záda, ramena a klouby po sto kilácích s třicetikilovým batohem a co s osmikilovým batohem? Je to bezpečné, protože s těžkým nákladem se blbě řeší krizové situace. Moje výbava, kterou potřebuji k přežití, má pět kilo, a tak i s vyvrtnutým kotníkem se kdykoli zvládnu dostat do civilizace. A nalehko i více vnímám svět.
Jsou Češi více než jiné národy velcí chodci?
Jsme tím vyhlášení. Když jsem cestoval po amerických národních parcích a vyřizoval si povolení na nocování, tak mi jeden ranger říkal: „Vy máte ty noclehy 25 kilometrů od sebe!“ Nechápal jsem, vždyť to ujdu za půl dne. Když zjistil, že jsem z Česka, řekl: „Tak to je v pohodě“.
Co všechno neseš s sebou?
Vše, co potřebuji. Mám jednokilový batoh, nic předimenzovaného. Když chceš chodit nalehko, důležitější než věci jsou základní bezpečnostní návyky. Musíš vědět, jak se chovat při bouřce, jak se vypořádat s lavinami a podobně. Sami si nepomůžeme, ale když všichni v horách budou umět první pomoc, tak máme jistotu, že se neudusíme, když nám třeba po pádu zapadne jazyk. K čemu je lidem narvaný batoh, když nemají lékárničku? Většina lidí řeší jídlo a vodu místo podchlazení nebo přehřátí. Bez jídla vydržíš týdny, bez vody dny, ale na podchlazení přestaneš fungovat během pár hodin. Takže na podchlazení se musíš připravit a vždy zůstat suchý. Proto vždy nosím střechu nad hlavou, stan nebo tarp.