Jak poznáte úvěrové šmejdy?

Petr Zámečník

Poskytování úvěrů a půjček se hodně pročistilo. Přesto se můžete setkat s praktikami, kterými vás budou chtít „navrtat“ do nevýhodného dluhu. Na co si dát pozor? A jak zacházet s úvěrem?

Jsou dva rozumné přístupy k úvěrování. Jeden je hodně striktní: Nepůjčujte si na nic, co vám nevydělá nebo neušetří více peněz, než kolik vás stojí půjčka. Z tohoto pohledu je vhodné např. čerpat hypoteční úvěr na vlastní bydlení, pokud ušetří (včetně dalších nákladů) více, než kolik stojí nájem, nebo úvěr či leasing na automobil, díky němuž se dostanete do zaměstnání.

Druhý přístup již tak přísný není: Splatnost úvěru nesmí přesáhnout životnost kupované věci. Z tohoto úhlu pohledu je možné půjčit si téměř na cokoli. Výjimku tvoří snad jen klasický úvěr na dovolenou, z níž se vrátíte sice plni zážitku, ale s dluhem, který budete muset ještě mnoho měsíců či několik let splácet, nebo úvěr na Vánoce a vánoční dárky, pokud tedy vánočním dárkem není nezbytné vybavení do domácnosti, které byste stejně museli pořídit.

Úvěry domácnostem rostou

Dluhy domácností rostou. Jen v bankách měli lidé v září půjčeno přes 1 828 mld. Kč, což je o 6,3 procenta více než před rokem. Největší díl představují úvěry na bydlení (1 403 mld. Kč) a v nich především hypoteční úvěry (1 311 mld. Kč).

Vývoj objemu úvěrů poskytnutých domácnostem (Zdroj dat: Databáze ARAD, Česká národní banka)
sinfin.digital