„Zlobivé“ Tyrolsko. Co se děje v zemi, kde se lyžuje, pije a tancuje navzdory vládním opatřením proti covidu

Ačkoliv se nejnavštěvovanější části rakouského Tyrolska staly už dvakrát významným evropským ohniskem šíření koronaviru, řada místních podnikatelů i turistů nadále porušuje protiepidemické předpisy. A ještě se tím v některých případech chlubí. Rakouské vládě tak s Tyrolskem pomalu dochází trpělivost. Opatření, které by hlavní zimní středisko „evropské smetánky“ donutilo k poslušnosti, ale zatím hledá marně.

Posledním důkazem porušování protiepidemických opatření v Tyrolsku se stalo video, které na sociálních sítích sdílel rakouský miliardář a zakladatel společnosti Runtastic Florian Gschwandtner. Tento významný podnikatel a navíc poradce minulé rakouské vlády pod vedením exkancléře Sebastiana Kurze se na Instagramu pochlubil videem ze své účasti na páteční après-ski párty v Kitzbühelu.

Ačkoliv v Rakousku musí všichni hosté i obsluha nosit v restauracích respirátory a sundat si je mohou pouze při konzumaci u stolu, na videu, zveřejněném Gschwandtnerem, to vypadá, jako kdyby žádný covid neexistoval. Lidé v přecpaném podniku Papillon pijí i tancují bez respirátorů, nedodržují rozestupy, mačkají se u baru.

Je přitom třeba dodat, že v Rakousku jako v první evropské zemi začne kvůli nebezpečí nové varianty koronaviru „omikron“ platit od února povinné očkování a lidé musejí strpět i řadu dalších omezujících opatření. A právě v této době se známý rakouský miliardář a přítel politiků nejen zúčastní nelegální après-ski párty, ale ještě se s tím pochlubí celému světu.

Jeden z diskutujících na Twitteru pod inkriminovaným videem na adresu miliardáře poznamenal: „Jak hloupý asi musí být někdo, kdo takhle oslavuje uprostřed největší vlny pandemie a ještě to zveřejní na Instagramu? Je to vůbec možné?“

Omluva nestačí

I když se Gschwandtner za svou účast na párty později omluvil, někteří Rakušané se nedokázali zbavit pocitu, že protiepidemická pravidla, stanovená vládou, neplatí úplně pro všechny. A to zvlášť v Tyrolsku. „Bohužel je to facka do tváře všem, kteří se snaží udržet zdravotní situaci pod kontrolou,“ prohlásil například šéf záchranářů rakouského Červeného kříže Gerry Foitik.

V Tyrolsku se totiž podobné přehmaty a výstřelky objevují zpravidla mnohem častěji než v jiných částech Rakouska. Zdejší zimní středisko pro nejbohatší klientelu Ischgl se stalo už v březnu 2020 jedním z hlavních ohnisek šíření koronaviru v Evropě, když místní samospráva a vedení Tyrolska po prvních případech infekce dlouho odmítaly zavřít sjezdovky. Rakousko i Tyrolsko kvůli tomu čelí hromadné žalobě lidí, kteří se domnívají, že úřady svou nečinností přispěly k úmrtí či vážnému onemocnění jejich příbuzných.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co zaznívá na adresu těch, kteří porušují vládní nařízení?
  • A proč je právě Tyrolsko ze všech rakouských spolkových zemích z hlediska dodržování pravidel tak „neposlušné“?
sinfin.digital