Obyvatelé jedné z nejchudších latinskoamerických zemí, Salvadoru, od včerejšího dne mohou používat kryptoměnu bitcoin jako oficiální platidlo. Tamní prezident s diktátorskými rysy Nayib Bukele novou měnu zavedl s vidinou, že zemi pomůže, aby se dostala mezi rozvinuté státy. Včerejší entrée však příliš úspěšné nebylo.
Zavedení bitcoinu jakožto oficiálního platidla do Salvadoru zatím nepřineslo ani zářivou budoucnost, ani vyřešení inflace, ani vymýcení chudoby. O smazání sociálních rozdílů nemluvě.
Spíše naopak.
Před salvadorským nejvyšším soudem se srotil početný dav, který na protest proti přijetí kryptoměny skandoval a zapaloval pneumatiky. V praxi se tak ukázalo, před čím už dříve varovala akademická studie, totiž že Salvadorci bitcoinu nerozumí, a proto jej téměř 70 procent z nich odmítá.
Protesty nebyly jediným zádrhelem. Hladkému zavedení nepomohly ani technické potíže, jež nastaly s přístupem lidí do kryptoměnových peněženek, které stát občanům zřídil. Ty však „zamrzly“ a lidé se do nich nemohli dostat. Než se problémy podařilo vyřešit, museli se Salvadorci spoléhat na druhou oficiální měnu – americký dolar.