Západ shání ropu, kde se dá. Biden se bojí voleb a jde na ruku autokratům

E15 Premium, Pavla Palaščáková

E15 PREMIUM | Na Evropu a USA začínají v době startu hlavní motoristické sezony plně dopadat důsledky protiruských ropných sankcí a dobrovolného omezování odběru suroviny z válčící země. Západ ale nemá moc jiných možností než se domluvit s jinými kontroverzními státy. Ve zvláště svízelné situaci je americký prezident Joe Biden a jeho demokraté. Drahé pohonné hmoty budou s největší pravděpodobností důležitým tématem podzimních voleb do Kongresu. Šéfovi Bílého domu tak nezbývá než projevit vstřícnost vůči Saúdské Arábii, kterou před svým zvolením sliboval potrestat.

Nedávno schválené unijní sankce se sice naplno projeví až za několik měsíců, Západ se přesto může dočkat horkého léta. „Až v Evropě a v USA začne hlavní prázdninová sezona, poptávka po pohonných hmotách vzroste. Pak se můžeme dočkat nedostatku například nafty, benzinu a leteckého paliva, zejména v Evropě,“ varoval před pár dny pro Der Spiegel šéf Mezinárodní agentury pro energii Fatih Birol.

Podotkl rovněž, že současná energetická krize může být větší než při ropných šocích v sedmdesátých letech minulého století. „Nyní máme ropnou, plynovou i elektrickou krizi současně,“ vysvětlil. Jiní experti ale obavy z léta mírní. „Ve Francii nepředpokládáme nedostatek ropy či nafty. Dodávky jsou zajištěné,“ řekl kupříkladu Olivier Gantois z průmyslové asociace Ufip Energies and Mobilities AFP.

Rekordní ceny nafty a benzinu ve Spojených státech

Jisté každopádně je, že ve Spojených státech ceny pohonných hmot už nyní trhají rekordy. Zatímco před rokem byla průměrná cena benzinu přes tři dolary za galon, nyní je to podle autoklubu AAA téměř 4,9 dolaru. Nafta stojí v průměru dokonce téměř 5,7 dolaru. V médiích se tak objevují komentáře, že podzimní volby mohou skončit pro demokraty katastrofou.

Biden, jenž uvolnil bezprecedentní množství ropy z amerických strategických rezerv, má však už jen velmi omezený manévrovací prostor ke snížení cen pohonných hmot. Pokusy ho navíc zcela jistě budou bolet, protože se kvůli nim musí částečně vzdát svých předvolebních slibů. Jedním z nich byl při nástupu do Bílého domu záměr být daleko tvrdší na Saúdskou Arábii než jeho předchůdce Donald Trump. Před svým zvolením prohlašoval, že z ní učiní vyvrhele a nebude jí prodávat zbraně.

sinfin.digital